Carettaların yuvalama kumsalına iş makinesiyle daldılar!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE- Antalya’nın Kumluca ilçesinde deniz kaplumbağalarının üreme ve yuvalama kumsalına giren CHP’li Kumluca Belediyesi’ne ait iş makinesi tahribata neden oldu.

Beykonak sahilindeki parkta düzenleme yapmak isteyen belediyeye ait iş makinesinin önceki gün kumsalda yol açtığı ve bu sırada Caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yuvalarına ve yumurtalarına zarar verdiği ortaya çıktı. Bölgedeki önemli yuvalama ve üreme alanlarından biri olan Kumluca sahilindeki 14 kilometrelik alan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce koruma altına alınmıştı. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Kumluca Belediyesi’nden bir yetkili, yapılan çalışmanın mevcuttaki park alanındaki düzenlemeler olduğunu belirterek deniz kaplumbağalarının yuvalarına zarar verilmediğini savundu.

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Beykonak-Mavikent sahili, tüm Akdeniz’deki önemli deniz kaplumbağası üreme ve yuvalama alanlarından biri. Sahilin yaklaşık 14 kilometrelik kısmı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan sahilde 2018’de yapılan bilimsel bir çalışmada toplam 933 Caretta caretta yuvası tespit edilmişti.

AKP’Lİ BELEDİYENİN YAPTIĞI PARK SİNAN AKÇIL KONSERİYLE AÇILDI

Beykonak sahilinde bulunan ve yöre halkının denizden yararlanmak için kullandığı deniz obaları sökülerek yerine Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından “Kumul Park” projesi uygulandı. Dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından Mart 2017’de temeli atılan ve 12 milyon 600 bin TL’ye mal olduğu belirtilen Kumul Park projesi, 5 Mayıs 2018’de Sinan Akçıl’ın verdiği konser eşliğinde hizmete açıldı.

KUMUL PARK’IN İŞLETMESİ CHP’Lİ KUMLUCA BELEDİYESİNE GEÇTİ

Parkın işletmesi bir süre önce ise CHP’li Kumluca Belediyesi’ne geçti. Belediye yetkililerinin verdiği bilgiye göre Antalya Büyükşehir Belediyesi bu alanın işletmesini kira karşılığında yerel belediyeye devretti.

İŞ MAKİNESİYLE YUVALAMA KUMSALINA DALDILAR

Kumluca Belediyesi de parkta bazı düzenlemeler yapmak için girişim başlattı. Önceki gün sabah saatlerinde kumsaldaki deniz kaplumbağalarının yuvalama alanına giren Kumluca Belediyesi’ne ait iş makinesinin Caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yuvalarını bozduğu, yumurtalara ise zarar verdiği tespit edildi.

‘YAKLAŞIK 5 METRELİK İKİ YOL AÇILDI, YUVALAR ZARAR GÖRDÜ’

Bölgede yaşayan vatandaşların tepkisini çeken uygulamanın ardından DKMP görevlileri olay yerine geldi ve yapılan inceleme sonrasında yapılan tahribat tutanakla kayıt altına alındı.  Yapılan uygulamaya tepki gösteren bölgede yaşayan bir vatandaş, “Kumsalda yaklaşık 5 metre genişliğinde, bir metre derinliğinde ve 100 metre civarında iki ayrı yol açılmış. Yol açılan kumsalda kafeslerle korunan kaplumbağa yuvaları vardı. Bu yuvaların bazıları tahrip edilmiş. Belediye yaz başından beri kumsalda bazı izinsiz girişimler yapıyor. İki hafta kadar önce de, Kumluca Obalar Mevkiinde kumsala izinsiz tuvalet ve cankurtaran kulesi inşaatı yapmıştı. Bu son tahrip edilen kumsalda da düğün salonu yapılacağı söyleniyor” iddiasında bulundu.

BELEDİYE YETKİLİSİ: ‘PARKTAKİ MEVCUT YOLLARIN DÜZENLENMESİ’

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Kumluca Belediyesi yetkilileri, kaplumbağa yuvalarına zarar verilmediği görüşünü savunarak şunları dile getirdi: “Sahilde bulunan Kumul Parkı bir süre önce Kumluca Belediyesi’ne devredilmişti. Burada arkadaşlarımız atıl durumdaki mevcut yolları düzenlerken yapılan bir çalışma bu. Ancak kaplumbağa yuvalarına zarar verildiği iddiası doğru değil. Bu iddialar Kumluca Belediyesi’nin burada yaptığı çalışmayı engellemeye yönelik bir girişim. Kumluca Belediyesi’ne karşı bir kampanya yürütülüyor.”

‘BURADA BİR YANLIŞLIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

Tahrip edilen kumsaldaki Caretta caretta yuvalarının korunması için konulan kafeslerin yapımının Kumluca Belediyesi’nce üstlenildiğini kaydeden belediye yetkilisi, “Hem belediye başkanımızın hem de bizlerin doğayı tahrip etmek gibi bir düşüncemiz asla olamaz. Burada bir yanlışlık olduğunu düşünüyoruz” görüşünü savundu.

TAHRİP EDİLEN KUMSALDA 933 CARETTA YUVASI TESPİT EDİLMİŞTİ

Kumluca’daki uzun sahilin 14 kilometrelik kısmında deniz kaplumbağaları için koruma çalışmaları yürütülüyor. Üç ayrı bölgeye ayrılan kumsalların geri planında yoğun bir sera ve kooperatifleşme baskısı bulunuyor. Ancak kumsal kısmında son yıllarda alınan önlemler ve bilinçlendirme girişimlerinin sonucu bölgedeki kaplumbağa yuvalarının sayısında artış yaşandı. 2018 yuvalama ve üreme sezonunda yapılan bir çalışmada, Kumluca sahilinde toplam 933 iribaş adı verilen Caretta caretta, 2 tane de yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas) yuvası tespit edildi. Söz konusu sahildeki yuvalardan aynı yıl 1798 kaplumbağa çıkışı tespit edildi. Bu rakam, her kilometre için yaklaşık 66 yuva anlamına geliyor ve doğa koruma çalışmaları açısından oldukça önemli.

BELEK’TEN SONRA KENTİN EN BÜYÜK YUVALAMA KUMSALI

Deniz kaplumbağaları için yuvalama ve yumurtadan çıkış zamanı, Mayıs ve Ekim ayları arasında. En yüksek yuvalamanın olduğu dönem ise Haziran ve Temmuz ayları. Kumluca’da tahrip edilen kumsal, Antalya’da Belek’ten sonra en büyük yuvalama kumsalı olarak biliniyor.

 

2444380cookie-checkCarettaların yuvalama kumsalına iş makinesiyle daldılar!
Önceki haberTimes: Doğu Akdeniz’deki gerilim büyüyor
Sonraki haberAlmanya’nın girişimi bu kez başarılı olacak mı?
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 20 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.