Cemevi’nde ‘polis eşliğinde’ yeni yönetim

İAKM yönetimindeki tartışmaya İngiltere’deki Vakıflar Kurulu (Charity Commission) son noktayı koymuş, 17 Mayıs’ta seçildiği halde yönetimi tanınmayan İsrafil Erbil başkanlığındaki “sol muhalefet”, İAKM’nin yasal yöneticisi olmuştu.

Erbil beklendiği gibi başkan seçildi.

İAKM-C hafta sonu toplanan 16.Dönem Yönetim Kurulu üyeleri, bir süredir tartışmalara sahne olan görev dağılımını yaptı.

Yaklaşık beş aydır tarafların kartılıklı olarak bir birini kabul etmemesi üzerine, iki başlı olarak devam eden İAKM-C Yönetimi, Vakıflar Kurulu’nun önerisi doğrultusunda 17 Mayıs 2009 tarihinde yapılan Genel Kurul’un meşru sayılması ile çözüm yoluna girdi.

POLİS GÖZETİMİNDE

10 Ekim 2009 tarihinde İAKM’de bir araya gelen 18 kişilik (bir üye toplantıya katılmadı) Yönetim Kurulu üyeleri polis gözetiminde aralarında görev dağılımı yaptı.

Yapılan oylamada eski başkanardan Hüseyin Çiftçi adaylığını koymadı. İsrafil Erbil ve Mehmet Eren’in aday olduğu başkanlık yarışını İsrafil Erbil 10’a 8 kazandı. Genel Sekreterliğe Suna Hurman ve Saymanlık görevlerine Hüseyin Üzüm’ün getirildiği oylama sonunda diğer görevlerde dağıtıldı.

Görev dağılımı için yapılan toplantıya şu isimler katıldı; İsrafil Erbil, Hüseyin Üzüm, Özcan Yalçınkaya, Suna Hurman, Haydar Yılmaz, Nadide Köroğlu, Teyfik Kartal, Yaşar Demiralay, Kaya Demirçivi, Hüseyin Çifçi, Erol Gülşen, Zafer Çoban, Hüsniye Gürlek, Elvan Akın, Turan Yengin, Mustafa Ersoy, Türkan Kaya ve Mehmet Eren, (toplantıya Hüseyin Keskin katılmadı)

Geçen haftasonu pazar günü sabah saatlerinde yapılan oylamaların ardından Almanya’dan gelen Mehmet Yaman, Hıdır Temel Dedeler ve sanatçı Yavuz Top’un gözetiminde Cemevi’nin büyük salonunda bir araya gelen, yaklaşık yüz kişiden oluşan İAKM-C üyeleri sonuçları tartıştı.

“ÇİLİNGİR ÇAĞRILDI”

Eski Başkanlardan Hüseyin Çiftçi, yapılan görev dağılımı sonunda oy çokluğu ile İsrafil Erbil’in Başkan seçildiğini açıkladı. Zaman zaman gerilimli geçen tartışmada sözlerine devam eden Çiftçi, “Bina Komisyonu’nun Yönetim Kurulu üstü yetkilerere sahip olduğunu ve kimsenin onları değiştiremeyeceğini” idda etti.

Olağan Genel Kurul’un 17 Mayıs’da seçmesine ve Vakıflar Kurulu’nun yeniden yetkilendirmesine rağman 16.Dönem Yönetim Kurulu’lunun yetkilerinin kısıtlandırılmasını isteyen Çiftçi, “İAKM-C’ye yeni üye yapılmasının dondurulması”nı istedi. Bazı üyeler bu görüşe destek verirken, Başkan İsrafil Erbil, Yönetim Kurulu üyeleri’nin çoğunluğu, bir çok üye, öneriyi anti-demokratik ve Yönetim Kurulu’nun “yetkilerinin kısıtlanması” olarak değerlendirerek kabul etmedi.

Dedelerin uzlaştırma çabalarına rağmen bu konularda anlaşılamadı. Öğle vakti başlayan ve akşam 19.00’a kadar devam eden toplantı sonunda uzlaşmaya varılamadı. Yönetim odalarının anahtarlarını tutan eski yönetimin, anahtarları vermemesi üzerine, çağrılan çilingir odaları açarak anahtarları değiştirdi. Bu işlem tamamlandıktan sonra polis binayı boşalttı.

Yaşanan olaylar üzerine bir açıklama yapan İsrafil Erbil, yaşananların geride kaldığını tüm üyelerine ve topluma hizmet vermek için yarından itibaren kolları sıvayacaklarını, Londra’da yaşayan toplum için fikri, çabası, katkısı olan herkes ile birlikte çalışacaklarını söyledi.

FOTOĞRAF: İsrafil Erbil (konuşma yapan) başkanlığındaki yeni yönetimden bazıları ve toplantıda zor anlar yaşayan eski başkan Hüseyin Çiftçi

İLGİLİ HABER: Aleviler’in tartışmasına son nokta kondu

825200cookie-checkCemevi’nde ‘polis eşliğinde’ yeni yönetim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.