Cengiz Holding’in maden projesine yargıdan iptal kararı!

YUSUF YAZVUZ / AÇIK GAZETE – Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Hacıbekirler köyünde Cengiz Holding tarafından yapılması planlanan Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Projesi için verilen ÇED Olumlu kararı mahkemece iptal edildi…

Yörede yaşayan 81 yurttaş ile sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının açtığı davayı gören Çanakkale 1. İdare Mahkemesi, projenin orman ekosistemine, arkeolojik değerlere ve soyut kültür mirasına vereceği geri dönüşü olmayan zararları göz önüne alarak ÇED Olumlu kararın iptal etti. Mahkemenin iptal kararını duyuran Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, dava sürecinde şirketin ÇED raporunu revize ederek Bakanlığa yeni bir başvuru yaptığına dikkat çekerek “Cengiz’i Kazdağı’na sokmayacağız. Yüzde 79’u madencilik ruhsatları ile kaplanmış olan Kazdağı’nda Cengiz dışında diğer metalik madencilik projelerine ve iktidarın şirketler lehine uyguladığı madencilik politikalarına karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde Cengiz Holding’e ait Truva Bakır Maden İşletmeleri A.Ş bünyesinde yapılması planlanan ‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Projesi’ için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen ÇED Olumlu kararına karşı açılan davadan iptal kararı çıktı.

PROJE ALANININ 500 HEKTARDAN FAZLASI ORMAN ARAZİSİ

Oldukça geniş bir alanı kapsayan projeyle ilgili ÇED alanı, 513 hektarlık kısmı ormanlık arazi olmak üzere toplam 580,21 hektardan oluşuyor. Maden projesi için verilen ÇED olumlu kararına karşı yörede yaşayan 81 yurttaş ile çeşitli sivil toplum örgütleri, çevre platformları ve meslek odalarının açtığı iptal davasını gören Çanakkale 1. İdare Mahkemesi, ÇED kararını iptal etti.

YÖRE HALKI VE STK’LAR ORTAK MÜCADELESİ SONUÇ GETİRDİ

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği konuyla ilgili bir açıklama yaparak kararı kamuoyuna duyurdu. Yargı kararının sevinçle karşılandığına değinilen derneğin açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi: “Halilağa Bakır Madeni projesine karşı yörede yaşayan köylüler ve Çanakkale ve Balıkesir’de yer alan ekoloji örgütleri ve emek ve demokrasi örgütleri ile birlikte kolektif bir mücadele yürüttük. Oldukça kalabalık olarak katıldığımız ve 6 Aralık’ta gerçekleşen dava duruşmasında da bu duruşumuzu sergiledik. Duruşmada, tüm davacılar projenin bölgeye ve Kazdağı ekosistemine vereceği zararları tek tek dile getirdi. Hem bilirkişi raporu hem de davacıların haklı beyanları ve verilen kolektif mücadele sonucunda bu başarıya ulaştık.

ORMANLAR, ARKEOLOJİK VE SOYUT KÜLTÜR MİRASI ZARAR GÖRECEK

Dava kararında yer alan ve projenin orman ekosistemine, arkeolojik değerlere, soyut kültür mirasına vereceği geri dönüşü olmayan zararlar ve rehabilitasyonun mümkün görülmemesi gibi nedenlerle iptal gerekçeleri, başka davalar için de örnek olacaktır. Dava sürecinde bilirkişi raporunun davacılar lehine olduğunu gören şirket acele ile 2009/7 sayılı genelge uyarınca ÇED Raporunu revize ederek Bakanlığa başvurmuş ve proje için İDK toplantısı yapılmıştır. Henüz bu konuda bir karar açıklanmamıştır. Şirketin mahkeme sürecinin arkasından dolanmasına göz yummayacağız.

KAZDAĞI’NIN YÜZDE 79’U MADEN RUHSATI İLE KAPLANDI

Mahkeme kararını hatırlatarak Bakanlık’tan yeni sürecini iptal etmesini, dosyayı şirkete iade etmesini isteyeceğiz. Cengiz’i Kazdağı’na sokmayacağız. Yüzde 79’u madencilik ruhsatları ile kaplanmış olan Kazdağı’nda Cengiz dışında diğer metalik madencilik projelerine ve iktidarın şirketler lehine uyguladığı madencilik politikalarına karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.”

MESLEK ODASI VE STK’LARIN HUKUK MÜCADELESİ

Yörenin zengin doğal ve kültürel varlıklarını tehdit eden projeye verilen ÇED Olumlu kararına karşı dava açan sivil toplum örgütleri ve meslek odaları arasında Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi, Ayvalık Tabiat Derneği, Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği yer alıyor. Tema Vakfı, Çan Çevre Derneği, Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası da dava açan kuruluşlar arasında.

YILDA 6 MİLYON TON CEVHER, 7 MİLYON TON PASA (ATIK)

Projeyle ilgili hazırlanan ÇED dosyasında, açık ocak işletmeciliği ve patlatma yöntemi ile çıkartılacak yıllık maksimum cevherin 6 milyon ton, oluşacak toplam pasa miktarının ise yıllık maksimum 7 milyon ton olacağı kaydediliyor.

2654850cookie-checkCengiz Holding’in maden projesine yargıdan iptal kararı!
Önceki haberEMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz: Katar’da ölen işçileri unutma!
Sonraki haberTürkiye korunan alanlarını artırmayı neden reddediyor!
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.