Çevre Komisyonu’nun yeni başkanı Balta oldu

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Türkiye’nin çevresini ilgilendiren yasal düzenlemelerin görüşüldüğü TBMM Çevre Komisyonu’nun yeni Başkanı AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta oldu.
Maden mühendisi olan Balta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bakan yardımcısı olarak da görev yapmıştı. Balta’nın başkan seçildiği TBMM Çevre Komisyonu’nun gündemindeki en önemli düzenleme, Türkiye’nin korunan alanlarıyla ilgili kanunları sil baştan düzenleyecek olan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı. 8 Kasım’da komisyonda görüşülen tasarı, iki bakanlık arasındaki yetki anlaşmazlığından dolayı ileri bir tarihe ertelenmişti.
 
TBMM Başkanı seçimi ve Başkanlık Divanı seçimlerinin ardından 26. Dönem, 3. Yasama yılında TBMM Komisyonlarında görev yapacak milletvekilleri belli oldu. Bir haftadır süren komisyon seçimlerinde, bugün sıra Çevre Komisyonu’ndaydı. Türkiye’nin çevre politikalarının belirlendiği düzenlemelerin görüşüldüğü komisyonun yeni başkanı, AKP grubunun aday gösterdiği AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta oldu. Maden Mühendisi olan Balta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bakan yardımcısı olarak da görev yapmıştı.
BALTA, ÇEVRE KOMİSYONU BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ DEVRALDI
Görevini komisyonun önceki başkanı AKP Milletvekili Cihan Pektaş‘tan devralan Balta, bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Pektaş’a ve kendisini aday gösteren AKP grubu ile oy verenlere teşekkür etti.
KOMİSYONUN GÜNDEMİNDE TABİATI BOZUK YASA VAR
Meclis Çevre Komisyonu’nun gündemindeki en önemli düzenleme, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2010 yılından bu yana TBMM gündeminde olan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı. İçeriğindeki tartışmalı maddeler yüzünden ‘tabiatı bozuk yasa’ olarak anılan ve 8 Kasım’da komisyonda görüşülen tasarı, iki bakanlık arasındaki yetki anlaşmazlığından dolayı ileri bir tarihe ertelenmişti.
2143410cookie-checkÇevre Komisyonu’nun yeni başkanı Balta oldu
Önceki haber”Cumhurbaşkanımız dünyanın en dürüst lideridir”
Sonraki haberSPD kongresinde koalisyon görüşmelerine yeşil ışık
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.