Chavez: BM ABD’den taşınmalı

Milenyum Zirvesi’nde konuşan Chavez, BM’nin onayı olmadan Irak’ta savaş verilmesinin ABD’nin BM’ye saygısı olmadığını gösterdiğini ileri sürdü. Chavez, “Asla kitle imha silahları yoktu, ama Irak bombalandı ve BM’nin itirazlarına rağmen işgal edildi ve hala işgal devam ediyor. İşte bu nedenle biz BM’nin, Genel Kurul kararlarına saygı göstermeyen bu ülkeyi terketmesini öneriyoruz” dedi.
   
BM merkezinin, New York’tan “herhangi bir egemen ülkenin sınırları dışında uluslararası bir şehirde kurulması gerektiğini” söyleyen Chavez, “bazılarının Kudüs’ü önerdiğini” belirtti.    Chavez, “Yeni BM Genel Merkezi birçok gelişmekte olan ülkenin bulunduğu Güney’de olmalıdır” dedi.
   
Chavez elindeki belgeyi sallarken, konuşmasının ortasında olağan olmayan bir şekilde alkış aldı. Gözlemciler, Chavez’in konuşmasının sonunda da BM zirvesindeki en büyük alkışı aldığını belirtti.
   
“BUSH KONAŞABİLDİYSE BEN DE KONUŞURUM”
   
Dünya liderlerinden zirvede 5 dakika konuşması istendiği için, Chavez süresi dolmasına rağmen konuşmaya devam edince, oturuma başkanlık yapan diplomat Chavez’e zamanın dolduğunu belirten bir not iletti. Ancak Venezuela Devlet Başkanı notu yere atarak, “Eğer Bush açılışta 20 dakika konuşabildiyse ben de konuşurum” dedi ve 20 dakika süreyle konuştu.
   
5. büyük petrol üretici ülkesi olan Venezuela’nın Devlet Başkanı Chavez, dünyanın daha önce benzeri görülmemiş bir enerji krizi ile karşı karşıya olduğunu da ileri sürdü.
   
ABD yetkililerinin, kendi güvenlik şefi ve doktorlarının New York’ta uçaktan inmesine izin vermediğini ve bu kişilerin uçakta beklediğini bildiren Chavez, ABD için “terörist bir devlet” deyimini kullandı.
   
Bush yönetimini, Irak’ta “caniyane bir savaş vermekle” suçlayan Chavez, “Biz bunun yanlış bir savaş olduğunu biliyorduk” dedi.
   
Üye ülkelerin, en makul yoksulluğu azaltma hedeflerine bile ulaşmakta başarısız olduğunu ileri süren Chavez, “Birleşmiş Milletler işe yaramıyor” diye konuştu. (aa) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.