‘CHP ile AKP 7 dakikada affetti’

Halkların Demokratik Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları Sırrı Süreyya Önder ve Pınar Aydınlar, yerel seçim öncesi basın kokteyli düzenledi.

Taksim’de bulunan bir otelde düzenlenen kokteylde, Önder ve Aydınlar’ın yanı sıra, HDP Eş Genel Başkanları Sabahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, milletvekili Levent Tüzel de hazır bulundu.

Burada konuşan Önder, “Gezi direnişine 28 gün kala 1 Mayıs’ta, Sabahat Tuncel ile telefonla konuştuğum sırada, beni görüntüleyen basın mensuplarına, ‘Kameraman arkadaşlar lütfen bana değil de arakaya dönelim. Şu Gezi Parkı’na bir pan yapın. Burada bugünkü vahşetin biricik gerekçesi var. O da şu Gezi Parkı için kıyım hazırlığı’ dedim.

2 Mayıs’ta polis şiddetini protesto ederken de, Gezi Parkı’nda olacak olanlara dikkat çektik. İktidarın hüneri ve bu konudaki azgın iştahı zaten malum. CHP de, hem Beyoğlu encümeninde hem büyükşehir encümeninde oy birliğiyle destek vermekle meşguldü. Bizim bu direnişimiz ve buradaki öncülük rolümüz tesadüfi değildir.

Gezi Direnişi’nin sekizinci gününe miting koyup ancak 8 saat kala iptal etmeyi akıl edecek kadar durumun farkında değillerdi. Biz böyle bir duyarlılıkla Gezi Direnişi’nin içerisinde yer aldık. Daha bundan öncesi de var ki, Gezi Platformu’nun ilk 8 bileşeninden birisi BDP’dir” dedi.

“KENARA ÇEKİLİN DENİYOR”

Önder sözlerini şöyle sürdürdü:

Dünya görüşü belirlenmiş, referansları son derece net bir siyasal partiye, herkes bize terbiyesizce nezaketi yok sayarak, ‘Siz kenara çekilin, oyları bölmeyin’ gibi bir yaklaşım geliştiriliyor. Bizim 100 tane yerel yönetimimiz var. Bu belediyelere devlet, askeriyle, polisiyle vergi müfettişiyle, Sayıştay denetçisiyle, istihbaratçısıyla karargah kurdu. En küçük bir şey bulduklarında onu devasa bir şey haline getirmek için ellerinden geleni yaptılar.

“BİRLİKTE AFFETTİLER”

Peki, ‘Oylarımızı bölmeyin, siz kenara çekilin’ diyen diğer siyasi parti ne yaptı? Bu ülkede belediyelerde ihaleye fesat karıştıranların çarptırılacağı hapis cezası, cezaevine girmeyi gerektiren boyutlarda, yani 3 yılın üzerindeydi. 3 yılın altında olunca mevcut infaz sistemiyle ceza ertelenebiliyor. CHP bu kadar kategorik bir iktidar karşıtlığı ile kendini konuşlandırıyor. Ancak, AKP ile kol kola girerek tam 7 dakikada ihaleye fesat karıştıran belediyecilerin cezasını 3 yıl sınırının altına indirdiler.

Bugün telefon konuşmalarıyla milletin anasına küfredenler, CHP tarafından da bizzat grup konuşmalarında bile dinletilme aşamasına gelmişken, sorulacak soru şu, ya da acı gerçek şu: Bakın bunlar sizin yüzünüzden hapis yatmayacaklar. Siz AKP ile kol kola girdiniz ve bu ülkede bu kadar hak ihlalleri varken, 7 dakikada bunları affettiniz.

“BU SEÇİM DİĞERLERİNDEN FARKLI”

Bu seçim diğerlerinden farklı olacak. Belki bu söz çok sarf edilmiştir. Ama belki ilk defa bu kadar ağırlıklı bir karşılığı olacağını düşünüyorum. Çünkü “Gezi”den sonra çiğnenen bir sakız vardır. ‘Gezi’den sonra hiçbir şey eskisi olmayacak’ dendi. Ama herkes her şeyi eskisi gibi yapmaya devam ediyor.

“YÜZDE 10 BANDININ ÜZERİNDEYİZ”

Yapılan anketlere göre İstanbul’da durumlarının ne olduğunun sorulması üzerine Önder, “Eğilim olarak anket firmalarından bize gelen anonslar, bir yükselme trendinde olduğumuz şeklinde. Yüzde 10 bandının üzerinde olduğumuz şeklinde. Fakat sahaya daha yeni indik.Eğer öyleyse bile biz bu denklemi yukarıya doğru çekeceğiz.” şeklinde cevap verdi.

1410710cookie-check‘CHP ile AKP 7 dakikada affetti’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.