CHP ile Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan OHAL tepkisi: Tanımıyoruz!

CHP ile Emek ve Özgürlük İttifakı ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda Cumhurbaşkanına orantısız yetki veren OHAL yasasını kesinlikle reddiklerini duyurdular.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Meclis’te bir basın toplantısı düzenledi. Özkoç, “Cumhurbaşkanına orantısız sürede, orantısız yetki veren OHAL yasasını kesinlikle reddediyoruz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

AFET BÖLGESİ “GECİKTİ”, OHAL “DOĞRU KARAR DEĞİL”
Maraş merkezli depremin vurduğu bölgenin önce Afet Bölgesi ilan edildiğini ve sonrasında da OHAL ilan edildiğini belirten Özkoç, Afet Bölgesi ilanı kararının gecikmiş olduğunu söyledi, “OHAL şu anda bizim için doğru bir karar değildir” dedi.

OHAL ilanının hangi gerekçeyle yapıldığını iktidarın kendilerine açıklaması gerektiğini söyleyen Özkoç sözlerini “OHAL kararıyla ‘hızlı karar almak diyorsanız Cumhurbaşkanlığı Sistemiyle en çok öne çıkarttığınız, ‘bürokrasi ortadan kalkacak’, ‘hızlı hareket edeceğiz’ deyip övündüğünüz bu değil miydi? Bugün Cumhurbaşkanı’nın isteyip de yapamadığı kurumları ve kurulları işletemediği tek bir alan var mı? Yapabilmesi için yetki var fakat yetkisini millet menfaati için kullanmayan bir irade ortada duruyor” şeklinde konuştu.

“15 TEMMUZ SONRASI NELER YAPTINIZ HATIRLIYORUZ”
OHAL ilanı durumunda Cumhurbaşkanı’nın OHAL Kararnameleri çıkartabileceğini söyleyen Özkoç, “Hepimiz 15 Temmuz sonrasında çıkarttığınız OHAL kararnamelerinde neler yaptınız biliyoruz ve hatırlıyoruz. İlgili ilgisiz her konuda her alan OHAL kararnamesi çıkarttınız. On binlerce insanın hayatının nasıl mağdur edildiğini milletimiz şahit oldu. Biz biliyoruz, milletimizin de bilmesini istiyoruz. hukuk yolları OHAL kararnamelerine kapalıdır ve Anayasa Mahkemesi’nin denetimine kapalıdır” diyerek böyle bir durumda çıkartılacak kararların yasaya uygun olup olmayacağının bilinemeyeceğini aktardı.

Özkoç ayrıca, “Cumhurbaşkanına orantısız sürede, orantısız yetki veren OHAL yasasını kesinlikle reddediyoruz” dedi.

***

Emek ve Özgürlük İttifakı: OHAL’i ve baskıları tanımıyoruz, dayanışmayla bu süreci aşacağız

Emek ve Özgürlük İttifakı tarafından yapılan açıklamada ilan edilen OHAL’in ve OHAL’in getireceği baskıların tanınmayacağı belirtilerek, “Süreci halkla birlikte dayanışmayla aşacağız” denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Maraş merkezli iki depremden 36 saat sonra üç ay sürecek OHAL ilan etmesine tepkiler sürüyor.

Emek ve Özgürlük İttifakı yaptığı açılmayla OHAL kararına tepki gösterdi. Türkiye halklarının tarihte benzerine az rastlanan bir felaket yaşadığı belirtilen açıklamada, “Ülkemizin 10 ilinde, Kuzey ve Doğu Suriye başta olmak üzere Suriye ve Lübnan’da etkili olan deprem binlerce insanımızın yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Depremin üzerinden 55 saat geçmesine rağmen ne yazık ki binlerce canımız hala enkaz altındadır. Hayatta kalan yurttaşlarımız ise bu ağır kış koşullarında aç ve açıkta beklemektedir. Öncelikle depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımızın acısını yaşıyor, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyoruz. Enkaz altındaki insanlarımızın sağ salim kurtarılmasını temenni ediyoruz. Acımız büyük! Derin üzüntü içerisindeyiz! Yastayız!” ifadelerine yer verildi.

“OHAL DEĞİL TOPLUMSAL SEFERBERLİK”
Ülke çapında yaşanan yıkım karşısında halkı ölüme terk eden iktidara öfkeli olunduğu belirtilen ittifak açıklamasında, “AKP/MHP iktidarı enkaz altındaki insanlarımızın canını kurtarmak bir yana kentleri yerle bir eden bu depremde ilk 24 saatte kentlere adım dahi atmamıştır. Bu tekçi rejim halkımızı ölüme terk etmiştir” denildi. İktidarın müdahale ve yardımları organize etmek yerine OHAL ilanıyla felaket yaşayan halkı değil, kendini korumaya almak istediğine dikkat çekilen açıklamada, “Türkiye halkları, iktidarın krizleri, halkın canı pahasına nasıl ‘Allah’ın Lütfu’ diyerek fırsata çevirdiğini iyi bilmektedir. OHAL ilanı ile AKP/MHP iktidarı kentleri kapatmak, yardımları engelleyerek dayanışma ağlarını kesmek, gazetecilerin bölgelere gitmesinin önüne geçerek doğru bilginin üretilmesini engellemek, iktidar ve yandaşlarının suçlarının üstünü örtmek, baskıyı tahkim etmek istemekte ve nihai olarak iktidarını korumaya almak istemektedir. Yapılması gereken OHAL ilanı değil toplumsal seferberliktir!” ifadelerine yer verildi.

“DEVLETİN KAYNAKLARI İKTİDARIN BEKASI İÇİN DEĞİL HALK İÇİN KULLANILMALI”
Her saatin yaşam için olağanüstü öneme sahip olduğu bu süreçte, OHAL’i ve beraberinde getireceği baskıları tanımayacağını ilan eden Emek ve Özgürlük İttifakı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Baskıcı tek adam rejimi yerelin gücü ve kapasitesini yok etmiştir. Bütün yetkilerin sarayda toplandığı bu sistemde bakanlardan devlet kurumlarına kadar hiç kimse sarayın izni olmadan adım atamamıştır. Bu korkunç tablo karşısında yerellerde yaşanan krizlerde en hızlı ve etkili hareket etme kapasitesine sahip olan belediyelerde ya kayyımların ya kayyım tehdidinin olması yerel yönetimlerin felaket karşısında elini ayağını bağlamıştır. Bugün her zamankinden daha fazla toplumu savunmaya ihtiyacımız var. Devlete bütün imkânlarını, toplumu ve yaşamı savunmak için seferber etmesi çağrısı yapıyoruz. Halkın kaynakları iktidarın bekası için değil halk için kullanılmalıdır! Bugün halklarımızın tek talebi budur! İktidarın bütün engellemeleri, halka ve yaşama karşı suçtur.”

“DAYANIŞMAYI HEP BİRLİKTE BÜYÜTECEĞİZ!”
Halkın gerekli refleksi gösterdiği ve depremin ilk saatlerinden itibaren dayanışma için ayağa kalktığı hatırlatılan açıklamada, “Halkımızın emeğini, depremzedelerle paylaşacağına, evini, kapılarını kardeşlerine açacağına inancımız tamdır. Dayanışmayı büyütmeye, yaşamı savunmaya, sahada halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Hiçbir baskı ve otoriter karar bizi halkımızın yanında olmaktan alıkoyamayacaktır. Bu yıkımı birlikte kaldıracağız. Bu felaketin üstesinden birlikte geleceğiz. Halkın yaşam savunusu hiçbir gerekçeyle engellenemez!” ifadelerini yer verildi.

Emek ve Özgürlük İttifakında, EMEP, EHP, HDP, SMF, TÖP ve TİP yer alıyor. Murat Uysal/Evrensel

2667090cookie-checkCHP ile Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan OHAL tepkisi: Tanımıyoruz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.