CHP ‘mühürsüz oy’u AİHM’e taşıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Adalet Yürüyüşü”nün 20. günü öncesi, 16 Nisan referandumundaki “mühürsüz seçim” iddiasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacak dilekçeyi imzaladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yaptığı “Adalet Yürüyüşü’nde bugün 20. gün!

Yürüyüş öncesi yine kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, bir de imza attı.

Partisinin, 16 Nisan referandumuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapacağı “mühürsüz seçim” başvurusunun dilekçesini imzalayan Kılıçdaroğlu, “YSK’nın almış olduğu karar nedeniyle referandum gayrimeşru hale geldi. Dilekçe hazır ve AİHM’e başvuruyoruz. İlk imzamı atıyorum” şeklinde konuştu.

“Adalet Yürüyüşü”yle ilgili de değerlendirmede bulunan CHP lideri, “Bugün hava biraz yağmurlu, bizim için bir şans çünkü dün çok sıcaktı. Bugün atmosfer daha iyi olacak” dedi ve şunları söyledi:

“İzmit’in kurtuluşunda şehit düşenlerin mezarlarını ziyaret ettik. Aynı zamanda İzmit’e büyük hizmetleri dokuan esfane belediye başkanı Layla Atakan’ı ziyaret ettik, mezarlarında dualarımızı okuduk. Bu ülkenin kurtuluşuna ve bağımsızlığına katkı veren bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

170704-chp-aihm.jpg

Adalet yürüyüşünün bizce anlamı çok büyük ve artık toplumun her kesimi tarafından hissedliyor. Türkiye’nin temel bir sorunu var, özellikle 20 Temmuz’dan sonra Türkiye parti devletine dönüştü. Bütün kamu kuruluşları, bir siyasi partinin şubesine dönüştü. Diyanet, MİT, BDDK ve bakanlıklar siyasi partinin şubesi oldu, parti devleti oluştu. Bu da demokratik parlamenter sisteme köklü zararlar veriyor.

Bu yürüyüşün bir anlamı da, ülkemizde düşüncelerimizi özgürce ifade edebileceğimiz ve devletin bir partiye değil 80 milyona hizmet edecek duruma gelmiş olması. Bunun için yolumuza devam ediyoruz. Siyasi iktidarın yürüyüşümüze kulak kabartması, niçin ve hangi gerekçeyle yürüdüğümüzü daha dkkatli izlemesi benim en temel arzularımdan birisi. Yolumuza devam edeceğiz.”

Adalet Yürüyüşü’nde 20. gün

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tarihi Adalet Yürüyüşü’nde 20. güne girildi.

15 Haziran Perşembe günü Ankara Güvenpark’tan yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki adalet korteji, yirminci gününde de İstanbul’a doğru yürüyüşüne devam ediyor.

Kortej dün geceyi İzmit’in Yahyakaptan Mahallesi’nde bir AVM’nin yanında kurulan kamp alanında geçirdi. Kortej, Kılıçdaroğlu’nun kısa açıklamasının ardından yürüyüşüne başladı. Bugün 19 kilometrenin daha kat edilmesi bekleniyor.

 

2103430cookie-checkCHP ‘mühürsüz oy’u AİHM’e taşıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.