CHP’li belediyenin festivaline FETÖ’den kapatılan vakfın üniversitesi sponsor oldu

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – FETÖ’den kapatılıp yeniden açılan vakıf üniversitesi, hileli alkol üretimiyle gündeme gelen firma ve kırmızı plakalı çakarlı Mercedes’le trafiğe çıkan güreş ağasının sponsorlar listesinde yer aldığı Antalya Yörük Türkmen Festivali 6 Mayıs’ta Yörük göçü ile başlayacak…

Antalya’da CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin Yörük festivaline “Tayyip Erdoğan’ın adamıyım, Fethullah Gülen idolümdür” sözleriyle kamuoyunun gündemine gelen Fettah Tamince’nin mütevelli heyeti başkanı olduğu üniversitenin sponsor olması dikkat çekti. Festivalin sponsorları arasında ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı hileli ürün listesinde adı geçen alkollü içecek üreticisi Kırbıyık Holding’in de adı yer alıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği Uluslararası Antalya Yörük-Türkmen Festivali 6-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ancak festival daha başlamadan birçok yönden eleştirilerin odağı oldu. Protokol yağlığı, VİP otoparkı ve VİP tribün gibi uygulamalar nedeniyle önce Yörük derneklerinin başkanlarından, ardından Son Göç romanının yazarı Muhammet Güzel’den festivale eleştiri geldi. İhale yoluyla özel bir organizasyon şirketine verilen festival için yurt içi ve yurt dışından 360 uçak bileti, 5 yıldızlı oteller dâhil 2700 konaklama ve 13 bin kişilik yemek hizmeti satın alınmak istenmesi de yüksek maliyet eleştirisini beraberinde getirdi.

TARTIŞMALI YÖRÜK FESTİVALİNDE ŞİMDİ DE SPONSOR KRİZİ

Ancak CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in kamuoyundan gelen eleştirilere kulağını tıkadığı Yörük-Türkmen Festivali için hazırlanan resmi web sayfasında etkinliğin sponsorları arasında yer verilen kuruluşlar arasında FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle önce kapatılan ardından ise yeniden açılan vakfın üniversitesi de dikkat çekiyor.

‘ERDOĞAN’IN ADAMIYIM, FETHULLAH GÜLEN İDOLÜMDÜR’

Tayyip Erdoğan’ın adamıyım, Fethullah Gülen idolümdür” sözleriyle tanınan, 15 Temmuz’dan sonra ise FETÖ operasyonları kapsamında hakkında açılan dava ve soruşturmalardan kurtulmayı başaran Rixos Otellerinin sahibi Fettah Tamince’nin mütevelli heyeti başkanı olduğu Antalya Bilim Üniversitesi de festivalin sponsorları arasında yer alıyor.

FETÖ’DEN KAPATILDI, KHK İLE YENİDEN AÇILDI

Yönetiminde AKP’li eski Bakan Hüseyin Çelik, AKP’li Milletvekilleri ve önceki Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel’in de yer aldığı Gaye Eğitim Vakfı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle OHAL kararnamesiyle kapatılmıştı. Ancak Rixos otellerinin sahibi işadamı Fettah Tamince’nin başında olduğu Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin kuruluşunu sağlayan vakıf, 22 Kasım 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükümde Kararname ile yeniden açılmıştı. Bu düzenlemenin ardından üye listesinde halen AKP’li milletvekillerinin bulunduğu vakfın bünyesinde olan üniversitenin adı Antalya Bilim Üniversitesi olarak değiştirildi.

YÖNETİMİNDE AKP’Lİ ESKİ BAŞKAN TÜREL DE VAR

Antalya Bilim Üniversitesi’nin resmi web sayfasında yer alan bilgilere göre FETÖ’den kapatıldıktan sonra yeniden açılan Gaye Eğitim Sağlık Spor ve Çevre Vakfı’nın yöneticileri şöyle sıralanıyor: “Fettah Tamince (Başkan), Menderes Mehmet Tevfik Türel (başkan vekili, önceki Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı), Mustafa Köse ( Üye, AKP Antalya Milletvekili), Sena Nur Çelik (Üye, AKP Antalya Milletvekili), Münir Karaloğlu (Üye, önceki Antalya Valisi, halen Diyarbakır Valisi), Sebahattin Öztürk (Üye, eski Antalya Valisi).

BAKANLIĞIN TAHŞİŞ LİSTESİNDEKİ İÇECEK FİRMASI DA SPONSOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Yörük-Türkmen Festivali’nin sponsorları arasında yer alan bir başka dikkat çekici isim de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı sahte ve hileli ürün listesinde adı geçen Kırbıyık Holding. Antalya’da alkollü içecek üreten bir firma olan Kırbıyık Holding’in sahibi Şahin Kırbıyık, kamuoyunda abartılı sponsorluk gösterileriyle tanınıyor. Bir dönem Tarsus İdman Yurdu Kulübünün de başkanlığını yürüten Kırbıyık’ın firması iki kez Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı taklit veya tağşiş yapan firmalar arasında yer almıştı. Bakanlığın açıkladığı taklit veya tağşiş yaptığı kesinleşen 371 firma arasında yer verilen Kırbıyık Holding’in ürettiği şaraplarda, Mayıs ve Ağustos 2019 tarihlerinde “dışarıdan etil alkol ilavesi” tespit edildiği belirtilmişti.

BİR DİĞER SPONSOR DA KIRMIZI PLAKALI, ÇAKARLI GÜREŞ AĞASI

Antalya Yörük-Türkmen Festivali’nin bir başka sponsoru da kent kamuoyunda Elmalı Güreş Ağalığı unvanını 17 yaşındaki yeğenine vermesi ile gündeme gelen Mehmet Gök. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 377 bin TL karşılığında Elmalı Güreş Ağalığı unvanını alan Gök’ün 17 yaşındaki yeğeni Yunus Alp Gök’ün adının yazılı olduğu kırmızı plakalı ve çakarlı Mercedes marka otomobilin trafiğe çıkması tepki çekmişti.

‘MADDİ MANEVİ HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ’

Festival öncesinde CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Yunus Alp Gök ve Mehmet Gök’ün makamında ağırlayarak festivale destek istemesi dikkat çekti. Festivalin sponsorları arasında yer verilen Gök Robotik’in sahibi ve Elmalı Güreş Ağası unvanlı 18 yaşındaki Yunus Alp Gök, 14 Nisan 202’de sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek’ten gelen davete Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Gök, CEO’muz Yunus Alp Gök ve Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa Gök ile beraber icabet ettik. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyecek olduğu Yörük Türkmen Kurultayı için elimizden gelen maddi ve manevi her türlü desteği sağlayacağımızı kendisine bildirdik” ifadelerine yer vermişti.

Festivalin destekçileri arasında ayrıca Akdeniz Üniversitesi, Can İnşaat Yapı firması, YÖRKAM ve Şampiyon Tatil Köyü gibi kuruluşlar da bulunuyor.

YÖRÜK GÖÇÜ İLE BAŞLAYACAK, KONSERLE SONA ERECEK

Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali 6 Mayıs’ta Cumhuriyet Meydanı ile Karaalioğlu Parkı arasında yapılacak Yörük göçü canlandırmasıyla başlayacak. Etkinliklerin gerçekleştirileceği Aksu ilçesindeki festival alanına ulaşım için Antalya Büyükşehir Belediyesi ücretsiz otobüs ve tramvay hizmeti sağlanacağını duyurdu. Festival boyunca Musa Eroğlu, Kubat ve Zara gibi sanatçılar da konser verecek.

BAŞKAN BÖCEK: ‘GEÇMİŞİMİZİ UNUTMUYOR, KÜLTÜRÜMÜZÜ AKTARIYORUZ’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festival öncesinde yaptığı çağrıda, “Geçmişimizi unutmuyor, kültürümüzü nesilden nesile aktarmaya devam ediyoruz. Haydi hep birlikte 6-8 Mayıs tarihleri arasında Yörük kültürünün anlatılacağı ve yaşatılacağı Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali’mizde (@yorukfestant) buluşalım” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAF (Solda): Fettah Tamince (solda) FETÖ soruşturması ve hakkındaki davadan sıyrılmayı başarmıştı

2603770cookie-checkCHP’li belediyenin festivaline FETÖ’den kapatılan vakfın üniversitesi sponsor oldu
Önceki haberENAG da Nisan enflasyonunu açıkladı: Yıllık % 150’nin üzerinde!
Sonraki haberEmek, Barış, Demokrasi mücadelesi bir bütündür
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.