CHP’li Erdoğdu: Asgari ücret sabundan hızla eridi

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, asgari ücretin beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon karşısında hızla erdiğini belirterek, “Asgari ücret sabundan daha hızlı eridi.

Asgari ücret en kısa zamanda net 2 bin TL olmalı ve vergi dışı bırakılmalı” dedi.

Erdoğdu, TÜİK verileriyle yapılan hesaplamalarda sabit gelirlilerin Ocak ayına göre 9 ayda yüzde 10 yoksullaştığını ortaya koyduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Ocak ayında bir asgari ücretlinin 1404 lira olan ücreti ile karşılayabileceği ihtiyaçlarının miktarı ile Ekim ayında karşılayabileceği ihtiyaçlarının miktarları karşılaştırdığımızda, asgari ücretlilerin kaybı bazı ürün ve hizmetlerde yüzde 20’nin bile üzerine çıkıyor. İddia edilen yüksek büyümeye rağmen asgari ücretle geçinenlerin yüzde 20 yoksullaşması, büyümenin emeğiyle yaşam mücadelesi veren toplumun ezici çoğunluğunun refahına bir katkısı olmadığını, tam tersine yoksullaşmanın daha da hissedilerek sürdüğünü gösteriyor.”

Erdoğdu, asgari ücretin 10 ayda ekmek karşısında yüzde 5.7, dana eti karşında yüzde 6.2, koyun eti karşısında yüzde 15.2 oranında eridiğine dikkat çekerek şöyle devam etti:

“TÜİK’in hesapladığı ortalama fiyatlara göre asgari ücretli Ocak’ta 357 ekmek alabilirken Ekim’de alabileceği ekmek sayısı 339’a düştü. Asgari ücretlinin sadece ekmek alabilme gücündeki kaybı yüzde 5,7 oldu. Asgari ücretin alım gücünün sabun karşısındaki kaybı yüzde 27,4’ü buldu. Yani asgari ücret sabundan hızlı eriyor. Haberleşme ve konut hariç diğer tüm kalemde enflasyon çift haneli sayılara ulaşmış durumda.Asgari ücretli Ocak’ta ücretinin tamamı ile 35,5 kg dana eti veya 39,5 kilo koyun eti alabiliyordu.

Ekim’de alabileceği dana eti miktarı 33,3 kiloya, koyun eti miktarı 33,5 kiloya düştü. Asgari ücret dana eti karşısında yüzde 6, koyun eti karşısında yüzde 15,3 eridi.”

2 BİN LİRA ÇALIŞANLARIN EKMEK GİBİ SU GİBİ HAKKI

Asgari ücretin bir yandan hayat pahalılığı, bir yandan da artan gelir vergisi nedeniyle gerilediğini, “torba kanun” ile tekrar bin 404 TL’ye yükseltildiğini hatırlatan Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:

“Asgari ücretliye ‘senin yaşayabilmen şu kadar yemen içmen gerekiyor, bunun için şu kadar ücret gerekiyor’ diyor, sonra bundan vergi kesiliyor. Bu olmaz. CHP iktidarında asgari ücret vergi dışı olacaktır. Asgari ücret Türkiye’de aynı zamanda temel ücrettir. Yani ücretli çalışanların gelir seviyesini belirleyen temel ölçüdür. Asgari ücretin 2 bin TL olması ücretler genel seviyesini yükseltecek ve ücretli çalışanların milli gelirden aldığı payı yükseltecektir. Bu vesile ile asgari ücretin 2 bin TL’ye yükseltilmesi bizim milyonlarca çalışana karşı sorumluluğumuzdur. Asgari ücretin 2 bin TL olması çalışanların ekmek gibi su gibi hakkıdır.”

YAŞAYABİLMEK İÇİN EN AZ BİN 927 TL GEREKLİ

Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre 2017 Ekim ayı sonu itibariyle bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyetinin bin 927TL olduğuna işaret eden Erdoğdu, “Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 544, yoksulluk sınırı ise 5 bin 30 TL. Rakamlar ortada. Tüm bunlar göz önüne alındığında asgari ücretin en az 2 bin TL olması ve vergi dışı bırakılması gereği ortada. Şu an ülkemizde uygulanan ücret, açıkça sefalet ücreti” dedi.

Önümüzdeki günlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanacağına işaret eden Erdoğdu, “OHAL iklimi enflasyona, halkın iş-aş meselelerine doğrudan yansıyor. Bu ortamda toplanacak komisyon, yüksek enflasyonun un ufak ettiği asgari ücreti, hızla sonuçlandırarak arttırmak zorunda. Komisyon yeni asgari ücreti belirlerken enflasyon mutlaka hesaba katmanın yanı sıra yüzde 5 büyüdüğü iddia edilen ekonomiden refah payı da ücrete yansıtılmalı” diye konuştu.

Kaynak: CHP’li Erdoğdu: Asgari ücret sabundan hızla eridi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.