25.6 C
Istanbul
Monday, July 4, 2022
Londra Bizimkiler
Ana Sayfa TÜRKİYE CHP’li Sözcüsü Öztrak: Altılı Masa kritik konularda anlaştı

CHP’li Sözcüsü Öztrak: Altılı Masa kritik konularda anlaştı

Öztrak, Altılı Masa’nın komisyon çalışmalarıyla ilgili olarak “En kritik konularda bile anlaştığımızı göstermiştir” dedi. Öztrak, Hasar Tespit Komisyonu’na dair “128 milyar dolar ne oldu? 20 Aralık 2021 gecesi ne oldu? Hepsine bakılacak” bilgisini verdi.

Altılı Masa’nın Kurumsal Reformlar Komisyonu, hafta başında iktidar olmaları halinde ekonomide izleyecekleri politikaları açıklayan dört maddelik bir programı paylaştı.

Komisyonda yer alan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, çalışmalarını Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a anlattı. Öztrak, komisyonun bundan sonraki süreçte yeni çalışmalar yapabileceğini söyledi.

“KRİTİK KONULARDA BİLE ANLAŞTIK”

Öztrak, 6’lı masa olarak hafta başında ekonomi alanında açıkladıkları dört başlıklı programa ilişkin, “Ekonomiyi bir gömleğe benzetirsek, bütün bu tedbirler 6’lı masanın gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemekteki kararlılığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda ‘Bir türlü anlaşamazlar’ demelerine rağmen en kritik konularda bile anlaştığımızı göstermiştir” dedi. Bu önlemlerin uygulanabilmesi için bir an önce seçim yapılması gerektiğini vurgulayan Öztrak, “Milletin önüne sandık getirilmeli” dedi.

“128 MİLYAR DOLAR NE OLDU 20 ARALIK 2021 GECESİ NE OLDU? BUNLARIN HEPSİNE DE BAKILACAK”

Açıklanan başlıklar arasında yer alan Hasar Tespit Komitesi’ne (HTK) ilişkin bilgi veren Öztrak, “Duyurduğumuz tedbirlere baktığınız zaman bu ülkenin başına bela olan tek kişilik karar alma süreçlerini katılımcılığa çeviren, Merkez Bankası’na müdahaleyi ortadan kaldıran ve enflasyonla mücadelede etkinliğini artıran bir yaklaşım görüyoruz. Bunların arasında en önemlilerinden bir tanesi de HTK. Şu anda bu hükümet yönetiminde birçok şey halının altına süpürülmüş vaziyette. Bu kapsamda verilerin gerçekliğinin ortaya çıkarılması ve kamu maliyesine güvenin yeniden sağlanması gerekiyor. Bunu da HTK sağlayacak. Orada 128 milyar dolar ne oldu? 20 Aralık 2021 gecesi ne oldu? Bunların hepsine de bakılacak” diye konuştu

“KADROYU GÖSTERDİK”

Pazartesi yaptıkları açıklamayla 6’lı masanın kadrolarını da tanıtmış olduklarını söyleyen Öztrak, “O masada iki eski bakan, iki eski Hazine müsteşarı, bir dış ticaret müsteşarı ve bir eski Merkez Bankası başkanı oturuyordu. Orada oturan kadroyu en başta Nebati olmak üzere iktidarın kadrosuyla karşılaştırmak lazım” dedi.

2616050cookie-checkCHP’li Sözcüsü Öztrak: Altılı Masa kritik konularda anlaştı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.