CHP’nin seçimlere soktuğu Atatürk sandıklardan yenilgiyle çıkarılıyor!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Savunma Sanayi Eski Müsteşarlarından Prof. Dr. D. Ali Ercan tartışmaları süren 24 Haziran seçimlerinin ardından yaptığı değerlendirmede, “Beni derinden üzen, partiler üstü, siyaset üstü tutulması gereken büyük önderin, laik TC devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, CHP aracılığı ile ‘zımnen’ seçimlere sokulması ve her seferinde Sandıklardan ‘yenik’ çıkarılmasıdır. CHP meselesi genel başkan meselesi değildir. Program meselesi değildir, ‘natura’ meselesidir” ifadelerini kullandı.
 
PROF. DR. ERCAN’DAN ÇARPICI CHP AÇIKLAMASI
Nükleer fizik, enerji, çevre ve istatistik alanlarında bilimsel çalışmaları bulunan Savunma Sanayi Eski Müsteşarlarından Prof. Dr. D. Ali Ercan, 24 Haziran seçimlerinin ardından yaptığı değerlendirmede, Ben siyasetçi değilim; hiç bir partiyi tutmuyorum. Doğa bilimci bir düşünür olarak, gördüğüm nesnel gerçekleri paylaşıyorum, o kadar. Gerçeklerin birçok insanı rahatsız edeceğini de bilerek. Türkiye’nin son 70 yıllık siyasal yaşamı, kısa ömürlü 1-2 istisna dışında CHP’nin seçimlerde yüzde 20-30 bandında kaldığını gösteriyorsa bu durum ‘genel başkanlardan ve parti programından bağımsız’ bir gerçekliktir” ifadelerini kullandı.
CHP’NİN SEÇİMLERE SOKTUĞU ATTÜRK SANDIKTAN YENİK ÇIKARILIYOR
Beni derinden üzen, partiler üstü, siyaset üstü tutulması gereken büyük önderin, laik TC devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, CHP aracılığı ile ‘zımnen’ seçimlere sokulması ve her seferinde sandıklardan ‘yenik’ çıkarılmasıdır” görüşünü dile getiren Prof. Dr. D. Ali Ercan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
‘ALTI OK VE CHP ADININ KULLANILMASINA KARŞIYIM’
Bu nedenle, Mustafa Kemal’in kurduğu devletin temel ilkelerini simgeleyen ‘altı ok’ ambleminin ve ‘CHP’ adının kullanılmasına karşıyım. Keşke bu mesele 1946 da halledilse ve altı ok TBMM amblemi olarak tarihe geçseydi. CHP gibi ‘bütüncül mantıkla’ yani üniter ulus devlet içerisinde imtiyazsız, sınıfsız, tüm toplumu kucaklamak iddiasıyla kurgulanmış bir partinin, çok partili demokratik sistemde kolay kolay tek başına iktidar olamayacağı öngörülebilmeliydi. Nitekim CHP anti-tezini kendi içerisinden çıkarmış DP daha ilk serbest seçimde CHP’yi sandığa gömmüştü.”
 
‘YENİLENME GAYRETİ SEÇİM KAZANMAK UĞRUNA VERİLEN ÖDÜNLERDİR’
CHP’nin devrimci kimliğini Mustafa Kemal’in ölümüyle birlikte yitirmeye başladığını dile getiren Prof. Dr. Ercan, “1946’da CHP içerisinden ayrılıp, çıkanlar DP 2/3 kalanlar YCHP ise 1/3’tü. YCHP (ortanın solu) İsmet Paşadan sonra YYCHP oldu. 1960’tan sonra YYYCHP, 1980’den sonra YYYYCHP olan parti en son haliyle, yani 2000’den sonra YYYYYCHP olarak yaşamaya devam ediyor. CHP’nin önündeki her ‘Y’ yani yenilenme gayreti, aslında seçim kazanmak uğruna verilen ödünlerdir. O nedenle uyarıyorum arkadaşları; CHP meselesi genel başkan meselesi değildir. Program meselesi değildir, ‘natura’ meselesidir” görüşünü savundu. 
2206300cookie-checkCHP’nin seçimlere soktuğu Atatürk sandıklardan yenilgiyle çıkarılıyor!
Önceki haberLondra’da Trump karşıtı eyleme çağrı
Sonraki haberBakanlık açıkladı: Türkiye’de su kuşu yaşıyor?
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.