CIA: PKK, ABD’nin çıkarlarına saldırabilir

McConnell, terör örgütü PKK’nın, daha önce Amerikan çıkarlarını doğrudan hedef almadığını, ancak son dönemde PKK’ya karşı yürütülen işbirliği çerçevesinde, Türkiye ve Irak’taki Amerikan çıkarlarını hedef alan saldırı riskinin büyüyebileceğini söyledi.


CIA Başkanı McConnell, Senato istihbarat komitesinde, ABD’ye yönelik tehditlere ilişkin yıllık değerlendirmesini yaptı. Komitede, “terör örgütü” PKK’nın, Irak’ın kuzeyindeki kamplarda yaklaşık olarak 3 bin, 3 bin 500 üyesi bulunduğunu belirten McConnell, Türkiye içinde de 1000 ila 2000 arasında “terör örgütü” PKK mensubu bulunduğunu kaydetti.


McConnell, İran ve Suriye’de de birkaç yüz PKK’lının bulunduğuna işaret ederek, amaçlarının, ”büyük Kürdistan’ı kurmak” olduğunu ifade etti.


PKK’nın beş yıllık bir aradan sonra, büyük çaplı şiddet eylemlerine 2004 yılında yeniden başladığını anlatan McConnell, ”PKK daha önce ABD çıkarlarını hedef almamış olsa da Türkiye ve Irak’taki Amerikan çıkarlarına yönelik, karşılık verici saldırılar düzenlenmesi riski büyüyebilir” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.