Çinli madenciye arkeolojik sit alanında mermer ocağı ruhsatı verdiler!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Isparta Sütçüler’de arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınan alanda mermer ocağı ruhsatı verildi. Skandalın ortaya çıkmasıyla ÇED süreci sonlandırılan projede koordinat değişikliği yapılarak yeniden ÇED süreci başlatılması tepki çekerken maden firmasının sahibinin Çinli Jianyuan Peng adındaki girişimci olduğu ortaya çıktı…
Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Müezzinler köyü sınırlarında özel bir madencilik firmasına 87 hektarlık alanda mermer ocağı ruhsatı verildi. 2019 yılında verilen ön arama ruhsatının ardından mermer çıkarmak için proje tanıtım dosyası hazırlanarak ÇED başvurusu yapıldı. Ancak mermer ocağı açılması planlanan alanın bir kısmının 1. Derece arkeolojik sit alanı olduğu ortaya çıkınca Burdur merkezli Arı Stone Madencilik şirketi aynı ruhsat sahası içinde yeni bir ÇED başvurusu daha yaptı. Sütçüler ilçe merkezine de oldukça yakın bir konumda açılmak istenen mermer ocağına tepki gösteren ilçe halkı, 18 Mart’ta ÇED süreci başlatılan projenin iptal edilmesi için Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yaptı. Mermer ocaklarıyla kuşatılan ilçe halkı tepkili, projeyi yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Ormanları ve yaylalarıyla ünlü olan Isparta’nın Sütçüler ilçesinde yaklaşık 100 mermer ocağı bulunuyor. Yeni açılmayı bekleyen ocakların sayısı ise 58. Sütçülerliler Dayanışma Platformu’nun aktardığı bilgilere göre ilçe genelinde 87 mermer ocağı doğayı tahrip ederek öylece bırakıp gitmiş durumda. Platform gönüllüleri, Ocak 2021 itibari ile ilçe genelinde mermer için verilen toplam ön arama ruhsatı sayısının ise 360’ı geçtiği bilgisini veriyor.

İlgili kurumlardan alınan “olumlu” görüşlerin ardından birer birer işletme aşamasına geçen o ruhsatlardan biri de Sütçüler’e bağlı Müezzinler köyü sınırlarında bulunuyor. İlçe merkezine de oldukça yakın mesafede bulunan mermer ocağı sahasının bitişiğinde halkın rekreasyon alanı olarak da kullandığı Sütçüler Kent Ormanı ve spor sahası yer alıyor. TOKİ konutları ile yüksekokul yerleşkesine de yakın mesafede açılması planlanan mermer ocağına tepki gösteren Müezzinler köylüleri ve Sütçüler ilçesi halkı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazılı başvuruda bulunarak girişimin durdurulmasını istedi.

Söz konusu firmanın aynı aynı yerde daha önce de ocak açmak için girişimde bulunmasının ardından projeyle ilgili ÇED süreci başladığına işaret edilen ilçe halkının dilekçesinde, şu bilgilere yer verildi: “Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, ÇED alanın 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak belirlendiği ve bu alan içerisinde herhangi bir madencilik faaliyetinin yapılamayacağı belirtilerek ÇED süreci sonlandırılmıştı. Şirket, bu kez, aynı yer için; ‘yapılan istişareler doğrultusunda ruhsat alanı içerisinde farklı bir noktada çalışma alanı belirlenerek yeni bir ÇED süreci başlatılmasına karar verilmiş’ savunması ile yeni bir ÇED sürecinin başlatıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Şirketin sit alanı olduğu bilinen bir yerde faaliyette ısrar etmesini de anlamış değiliz.”

ÇED süreci başlatılan mermer ocağıyla ilgili hazırlanan proje tanıtım dosyasında yer verilen bilgilere göre ilk etapta 24,46 hektarlık (yaklaşık 250 dekar) bir alanda faaliyete başlaması planlanan mermer ocağında yıllık 100 bin metreküp blok mermer işlenmesi planlanıyor. Çıkarılan blok mermerin yaklaşık yüzde 10’luk kısmı kullanılırken geriye kalan 90 bin tonluk (yıl) kısmı ise pasa (atık) olarak ayrılacak.

Çıkarılan mermerlerin kamyonlarla taşınması için proje sahasında ana yola kadar 1,1 kilometrelik toprak yolun kullanılacağı belirtilen ÇED dosyasında, “1,1 km sonrası asfalt yola (Müezzinler Köy Yolu) bağlanmak sureti ile nakliye işlemi sağlanacaktır. Taşıma sırasında yollara zarar verilmesi durumunda faaliyet sahibi zararı karşılayacaktır” bilgisine yer verildi.

Mermer ocağı ruhsatı verilen arazide mermer ocağı açmak için firma tarafından Isparta Valiliği’ne başvurulmuş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise 21 Ağustos 2020 tarihinde ÇED süreci başlatmıştı. Ancak söz konusu arazide uzmanlar tarafından yapılan incelemede antik dönemden kalma yapı ve kalıntıları ortaya çıkmıştı. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 25 Aralık 2020 tarihli kararına göre tescil edilerek koruma altına alınan 1. Derece arkeolojik sit alanı içinde herhangi bir madencilik faaliyetinin yapılamayacağı belirtilmişti.

Ancak firma ruhsat sahası içinde kalan arkeolojik sit alanının dışında kalan yeni bir ÇED alanı belirleyerek işletme açabilmek için bir kez daha başvurdu. Hazırlanan proje tanıtım dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca da ilgili yönetmeliğe ‘uygun’ bulunarak 18 Mart 2021 tarihinde ÇED süreci başlatıldı.

Öte yandan tartışma yaratan mermer ocağı için girişimde bulunan firmanın sahibinin Çinli bir girişimci olduğu ortaya çıktı. Burdur merkezli Arı Stone Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, 27 Mayıs 2019’da kuruldu. Kurucusu ise Çin uyruklu Jianyuan Peng adlı girişimci. Konya’nın Kulu ilçesini adres olarak gösteren Jianyuan Peng’in şirketinin iştigal alanları ise madencilik, inşaat, nakliye ve turizm gibi alanlar oluşturuyor.

2504810cookie-checkÇinli madenciye arkeolojik sit alanında mermer ocağı ruhsatı verdiler!
Önceki haberAYM, Ömer Faruk Gergerlioğlu kararının gerekçesini açıkladı
Sonraki haberAVRUPA’YI SARSAN TÜRK “ROCK’N COCK”
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.