Commerzbank: İlk çeyrekte dolar 15 TL’yi bulur

Dolar/TL kurundaki yükselişin ardından uluslararası finans kuruluşları yıl sonu kur tahminlerini değiştirdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yüksek faiz sebep, enflasyon sonuçtur” politikasındaki görüşleri Merkez Bankası’nın 3 ayda 400 baz faiz indirimi kararı verilmesiyle reel politikalara yansıdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) art arda gelen faiz indirimleriyle dolar/TL kuru 14 liranın üzerini gördü. TCMB’nin piyasaya iki defa müdahale etmesi de sonuç vermezken kur 7 Aralık tarihinde 13,56,13-84 lira bandında seyretti.

ALMAN BANKASI COMMERZBANK TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ
Türkiye’de son dönemde yaşanan finansal piyasalardaki sarsıntı, yüksek enflasyon ve faiz politikası nedeniyle uluslararası kurum ve kuruluşlar, döviz kuru tahminlerinde güncellemeye gidiyor.

Alman bankası Commerzbank ise yaşanan hareketlilik nedeniyle 2022 ve 2023 için dolar tahminlerini güncelledi. Commerzbank daha önce hazırlanan raporda 2022’in ilk çeyreği için dolar kurunun 11,00 lira olacağını öngörmüştü.

Banka, bu beklentisini 15,00 liraya yükseltti. Commerzbank, ayrıca 2023 yıl sonu dolar beklentisini de 10 lira seviyesinden 16 liraya çıkardı.

Analist Tatha Ghose’nin yayımladığı değerlendirmede, “Türk politika yapıcıların enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını düşürme politikasından vazgeçeceklerine yönelik bir işaret yok. Zayıf lira, kaçınılmaz olarak TCMB’yi faiz oranlarını artırmaya teşvik etmek için yeterince bilanço gerilimine neden olabilir. Ancak bu piyasalar tarafından sadece geçici bir ara olarak görülmeli” ifadeleri kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.