Corona virüs cepten takip edilebilir

Bilim insanları, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) yeni temas takibi uygulamasının toplumu koruyacak şekilde kullanılabileceği önerisinde bulundu. Teklif mahremiyet tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Independent gazetesinde yer alan habere göre, bir grup bilim insanları Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) yeni temas takibi uygulamasının toplumu koruyacak şekilde kullanılabileceği görüşünü ortaya attı

Söz konusu uygulama, corona virüse yakalanmış olanlar ve o kişiler ile temas halindeki kişiler hakkında bilgi toplayarak bir bilgi havuzu oluşturabilir.

Aynı iddiaya göre bu sayede uyarılarda bulunarak virüsün bulaşma hızını yavaşlatabilir. Örneğin virüs taşıyan biri ile temas halindeki bir kişinin yakınızınızda bulunduğu uyarısını telefonunuza gönderen uygulama bölgeden uzaklaşmanız gerektiği yönünde sizi uyarabilir.

Uygulamanın hayata geçmesini savunan bilim insanlarına göre, bir kişinin COVID-19 testi pozitif çıktığında, isim belirtmeden bu kişilere yakın olan herkesi bilgilendirmek için de kullanılabilir.

Oxford Üniversitesi’nin Büyük Veri Enstitüsü ve Nuffield Nüfus Sağlığı Bölümü tarafından kaleme alınan makalede söz konusu proje virüsün yayılma hızının azaltılması ve tecritte tutulan kişilerin sosyal hayata yeniden çıkabilmelerinin bir yolu olarak sunuldu.

Ancak bu öneri mahremiyet tartışmalarını da beraberinde getirdi. Uygulamanın mahremiyeti ihlal edebileceğinin altını çizen çevreler bu sistemin akıllı telefon kullanımının düşük olduğu yaşlıları da kapsamayacağı görüşünde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.