Cumartesi Anneleri: Bu davada yargılanan bizim hakikat ve adalet arayışımız

Cumartesi Anneleri’nin eyleminde gözaltına alınan 46 kişi hakkında açılan davanın 3. duruşması bugün görülecek. Duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eyleminde gözaltına alınan 46 kişi hakkında açılan davanın 3. duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesinde görülecek.

İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. “Bu davada yargılanan bizim hakikat ve adalet arayışımız” pankartının açıldığı açıklamaya HDP Miletvekilleri Hüda Kaya, Musa Piroğlu TİP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut,  Cumartesi Anneleri, demokratik kitle örgütleri, çok sayıda baro temsilcisi, siyasi parti temsilcisi, insan hakları savunucusu katıldı.

“SUSTURULMAK İSTENEN HAK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan Ümit Efe adliye önünde yaptığı açıklamada, “Burada Cumartesi İnsanları ve Anneleri’ne yapılan taciz uygulamalarına karşı çıkmak için buradayız. Cumartesi Anneleri’ne yapılan bu saldırı hak ve özgürlüklere, yönelik saldırıdır. Biz hak savunucularına, kayıp yakınlarına, Cumartesi Anneleri’ne yapılan saldırıyı kınıyoruz ve bu davanın düşmesini istiyoruz. Susturulmak istenen hak ve özgürlük mücadelesinin kendisidir” dedi.

“SUSMAYACAĞIZ”

Basın açıklamasını  Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak okudu. Ocak, “Adalet bizim için haysiyet ve insanlık meselesidir, susmayacağız” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Bugün burada, üzerinde “Adalet” yazan bu binada bir yargılama yapılacak. Kim yargılanacak peki? Gözaltında kaybetmeyi bir devlet politikası haline getiren; siyasetçi, kamu görevlisi kılığına girmiş “insanlığa karşı suç” failleri mi nihayet yargılanmaya başlandı? Hayır. Gözden düşmüş devlet bağlantılı suç örgütü liderinin çektiği videolarla, sosyal medya paylaşımlarıyla aylardır pek çok suç failini ifşa etmesinin ardından, bu failler mi yargılanmaya başlandı? Hayır değil. Televizyon ekranlarına çıkıp yaptığı işkenceleri savunan; onlarca, yüzlerce gözaltında kaybetmede, yargısız infazda bir şekilde parmağı bulunan kontrgerilla şefleri mi yargılanacak bugün burada? Elbette hayır. TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun Cemil Kırbayır’ı gözaltında kaybettikleri için tek tek isimlerini sayarak suç duyurusunda bulunduğu işkenceciler mi yargılanacak? Hayır onlar da değil.

AİHM’de oy birliği ile mahkumiyet kararı verilen  kayıp dosyalarının failleri mi yargılanacak? Hayır onlar hiç değil. Cumartesi Anneleri’nin 699 hafta boyunca sürdürdükleri barışçıl toplanmalarını şiddet yoluyla dağıtanlar, anayasal haklarını kullanan insanlara işkence edenler, kentin bir meydanını halka kapatanlar mı  yargılanacak? Hayır, hayır onlar da değil.”

Fotoğraf: Evrensel

“SEVDİKLERİNİ ARAMAKTAN VAZGEÇMEYEN AİLELER YARGILANIYOR”

“Peki kim yargılanıyor bugün?” diyen Ocak, “Bugün, bir dava da yüz dava da açsanız, biz kendi davamızdan dönmeyeceğiz diyen kayıp yakınları ve hak savunucuları yargılanıyor. Bugün biz yargılanıyoruz. Biz, gözaltında kaybedilen sevdiklerimizi aramaktan vazgeçmeyen aileler yargılanıyoruz.

Bize yaşatılan zulme, adaletsizliğe itiraz eden destekçilerimiz yargılanıyor. Neden biz yargılanıyoruz? Hak ve özgürlükleri askıya alınmış milyonlarca insan bizim gibi hakları için mücadele etmesin diye. Mahkum edildikleri adaletsizliğe, hukuksuzluğa isyan etmesinler, bunu göze alamasınlar diye biz yargılanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ocak, kayıplarını aramaktan asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, “Galatasaray Meydan’ında asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

2566700cookie-checkCumartesi Anneleri: Bu davada yargılanan bizim hakikat ve adalet arayışımız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.