Cumhuriyet Bayramı Cakarta’da kutlandı

Cumhuriyetin 93. yılı kutlaması dolayısıyla Türk Büyükelçiliği tarafından Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bir  Resepsiyon düzenlendi. Kutlamaya yabancı misyon şefleri, Endonezyalı politikacılar, gazeteciler ve Endonezya’da yaşayan Türkler katıldı.

Resepsiyon Endonezya ve Türk Milli Marşları’nın söylenmesi ile başladı, görevine 5 ay önce başlayan Büyükelçi M.K. Şander Gürbüz’ün günün anlam ve önemine ilişkin  konuşması ile devam etti.

Büyükelçi Şander Gürbüz konuşmasında Cumhuriyet Bayramı’nın Modern Türkiye için anlam ve önemini vurguladı. Ayrıca 15 Temmuz 2016  Darbe kalkışmasının kimler tarafından yapıldığından, bunun Türkiye Cumhuriyeti ve demokrasi için yarattığı tehlike, tehditten ve kalkışmayı yönlendiren  şahısların yalnızca Türkiye için değil yurtdışında da tehdit oluşturduğundan bahsetti.

Büyükelçi Şander Gürbüz Endonezya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geçmişinin çok eski olduğunu, Açe Sultanlığı ile Osmanlı İmparatorluğu zamanına kadar gittiğini  vurguladı.

1569 yılında  Portekizliler karşısında zor durumda kalan Müslüman Açe Sultanlığı’nın  Osmanlı’dan yardım istemesi üzerine Osmanlı Donanması’nın Açe’ye deniaşırı sefer düzenleyerek yardıma koşmasını anlattı.

Endonezya’nın Hollanda Sömürgesinden kurtularak bağımsızlığını ilan etmesi üzerine 1949 yılında Endonezya’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin de Türkiye olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Endonezya Büyükelçiliği’nin 1957’de açıldığını belirten Büyükelçi iki ülke arasında ekonomi, kültür, turizm, ticaret ve eğitime dayalı ilişlikerin her geçen gün iyileşerek devam ettiğini, bir çok Endonezyalı öğrencinin Türkiye Burslarından faydalanarak Türkiye’de eğitim gördüğünü ifade etti ve Cakarta’da Türk Kültürü Merkezi açılmasının hazırlıklarının başladığının da müjdesini verdi.

Büyükelçi Gürbüz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışında yaşayan Türk Vatandaşlarına gönderdiği Bayram kutlama mesajını salonda bulunan Türklere Türkçe olarak  iletti.

Mesajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ilan edilen Cumhuriyet’imizin 93 yıldır karşısına çıkan zorluklarla yılmadan yoluna devam ederken bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başaran bir devlet olduğunu, hedeflerimize ulaşmamazın önüne ne terör örgütlerinin ne de onları kullananların geçebileceklerini”vurguluyordu.

Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’na  Türkiye’den gelen Kanun sanatçısı  Gül Güldaş icra ettiği Türk müziği tınıları, Ebru sanatçısı Ayşegül Demirkoç  gece boyunca icra ettiği Ebru sanatı ve Hat Sanatçısı Mehmet Vural gelen istekleri yetiştirmeye çalıştığı benzersiz el yazmalarıyla eşlik etti.

Tüm sanatçılar yabancı konuklar tarafından büyük ilgi gördü.

Cakarta Kempinski Otel’de gerçekleştirilen Resepsiyon için İstanbul Çırağan Kempinski’den  gelen üç aşcı özel Türk yemeklerini hazırlayarak konukların beğenisine sundu.

Büyükelçi Şander Gürbüz ayrıca Türk Büyükelçiliğinin web.sitesinde yayımladığı özel mesajla Endonezya ve Doğu Timor’da yaşayan Türklerin Cumhuriyet  Bayramını kutladı.

Büyükelçi Gürbüz mesajında “ Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde başlatılan ve milletimizin tüm yokluk, sıkıntılarına rağmen topyekun vermiş olduğu Milli Mücadelelerin ardından kurulan Türkiye, aziz milletimizin birlik, beraberlik, özveri ve inancın bir zaferidir.  Türkiye Cumhuriyeti laik , demokratik ve sosyal hukuk temel ilklerini koruyarak, geçmişte  olduğu gibi şimdi ve gelecekte karşı karşıya kalacağı her türlü sınamayı atlatacak güce sahiptir.” demiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.