Cumhuriyet, istifa eden Yayın Yönetmeni Küçükkaya’nın ‘sendika karşıtı tavır’ suçlamasını reddetti

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, gazeteden ve 3 yıldır yürüttüğü genel yayın yönetmenliğinden, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un “emek ve sendika karşıtı tavrı” nedeniyle istifa ettiğini duyurdu. Cumhuriyet Gazetesi’nden yapılan açıklamada ise, “Cumhuriyet yönetimi sendikal faaliyetlere karşı değildir” denildi.

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri öncesi gazetecileri sendikadan istifa etmeye zorlaması, aksi takdirde Genel Yayın Yönetmenliğini bırakmasını istemesi üzerine bu kararı aldığını kaydetti.

Küçükkaya’nın açıklaması şu şekilde:

“Bu hafta başında Cumhuriyet Vakfı Başkanı Sayın Alev Coşkun tarafından, ‘Türkiye Gazeteciler Sendikası’yla başlayacak toplu iş sözleşmesi görüşmeleri öncesi sendika üyesi olan editoryal kadrodaki arkadaşlarımı sendika üyeliğinden istifa ettirmem, bu yönde görüşmeler yapmam’ istenmiştir. Gelinen noktada olay ‘ya çalışma arkadaşların istifa edecekler ya da sen genel yayın yönetmenliğini bırakacaksın’ çizgisine geldi.

“Cumhuriyet Gazetesi’nin savunduğu ilkelere yakışmayan, emek ve sendika karşıtı tavır nedeniyle tercihimi yazı işleri ekibimden, Cumhuriyet’e büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarımdan ve gazetem Cumhuriyet’le özdeşleşmiş sendikadan yana alıyorum.”

Twitter paylaşımını geçin, 1

Küçükkaya 27 yıldır çalıştığı Cumhuriyet Gazetesi’nden ve genel yayın yönetmenliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesi: Sendika uzun yıllardır gazetede örgütlü

İstifa haberinin ardından Cumhuriyet Gazetesi’nden yapılan açıklamada ise, TGS ile toplu sözleşme görüşmelerinin bugün başladığı ve devam edeceği belirtildi, “Cumhuriyet yönetimi sendikal faaliyetlere karşı değildir. Sendika, uzun yıllardır Cumhuriyet gazetesinde örgütlüdür” denildi.

Küçükkaya’nın istifası “şahsi karar” olarak değerlendirilen açıklamada, istifanın 2 Ağustos Pazartesi gününe kadar yürürlüğe konmayacağı kaydedildi.

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları istifa haberinin ardından Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinden, “Küçükkaya’nın istifasının kabul edilmemesini” ve “Cumhuriyet’in kuruluş, ana sözleşme ve değerlerine yakışmayan sendikasızlaştırma girişim ve baskılarına son verilmesini” talep eden bir dilekçeyi imzaya açmıştı.

Cumhuriyet

Ne olmuştu?

2014 yılında Cumhuriyet Vakfı’na yönetim kurulu üyeliği için yapılan seçimlerin ardından, aralarında Alev Coşkun’un da olduğu seçilemeyen yöneticiler seçimin iptali için dava açmıştı.

Bu dava, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik ceza soruşturmasının dayanaklarından biri olmuştu.

31 Ekim 2016 sabahı İstanbul Başsavcılığı, usûlsüzlük iddiasının yanı sıra “FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla Cumhuriyet Gazetesi’ne operasyon başlatmıştı.

Dönemin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun da aralarında olduğu 12 yazar, çizer ve gazete çalışanı tutuklanmıştı.

2018’de yönetim yeniden değişmişti. Cumhuriyet gazetesinin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı’nın başkanlığına Alev Coşkun getirilmiş, Haber Koordinatörü Aykut Küçükkaya yeni genel yayın yönetmeni olmuştu. BBC TÜRKÇE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.