Dağ taş dolu ama kuşburnunu bile ithal ediyoruz!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Buğdaydan mercimeğe, etten canlı hayvana kadar tarımda net ithalatçı durumuna düşen Türkiye’nin, 2016 yılında 85 ton kuşburnu ithal ettiği ortaya çıktı…
Buğdaydan mercimeğe, kırmızı etten canlı hayvana birçok tarımsal üründe ithalatçı konumuna düşen Türkiye, dünyanın en zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ülkelerinden biri olmasına rağmen doğada yetişen kuşburnunu bile ithal etmeye başladı. “Ülkemizin dağı taşı bu tür meyvelerle dolu” diyen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sadece toplayıp değerlendirmemiz gerekirken, 2016 yılında 85 ton kuşburnu ithal etmemizin mantıklı bir açıklaması yoktur” diye konuştu.
 
Kuşburnu ve alıç gibi doğal olarak yetişen yabani meyvelerin yanı sıra elma, armut ve şeftali gibi onlarca kültür meyvesinin içinde bulunduğu ‘gülgiller’in gen merkezi olan Türkiye, sonunda kuşburnunu bile ithal etmeye başladı. 2016 yılında 85 ton kuşburnu ithal edildiğine dikkat çeken Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sadece toplayıp değerlendirmemiz gerekirken, 2016 yılında 85 ton kuşburnu ithal etmemizin mantıklı bir açıklaması yoktur” dedi.
TÜRKİYE’DE 27 ÇEŞİDİ DOĞAL OLARAK YETİŞİYOR
Doğada yabani olarak yetişen ve ülkemiz açısından önemli bir potansiyel barındıran kuşburnu ve alıç gibi şifa kaynağı meyvelere olan talebin sürekli arttığını dile getiren Bayraktar, aktarlarda kurutulmuş kuşburnunun kilosunun 20, alıcın ise 15 liradan satıldığını belirterek, bu talebin değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kuşburnunun Avrupa, kuzeybatı Afrika ve Batı Asya’da yetişen bir bitki olduğunu, Türkiye’de ise genelde çalılık alanlar olmak üzere hemen her yerde yetiştiğine dikkati çeken Bayraktar, dünyadaki 70-100 kadar çeşitten 27 tanesinin ülkemizde bulunduğunu belirterek, şunları dile getirdi:
KUŞBURNU GERÇEK BİR ŞİFA KAYNAĞI
“Faydaları ve kıymeti insanlarımızca bilinen kuşburnunun ne yazık ki kültürel olarak tesis edilmiş bir üretim alanı bulunmamaktadır. Oldukça şifalı bir bitli olan kuşburnu, antioksidan özelliğinin yanı sıra C vitamini yönünden de zengin bir meyvedir. Kuşburnunda C vitamini dışında, A, B1, B2, E ve K vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, mangan, sodyum, bakır ve çinko gibi değerli mineraller bulunur.
 
GIDADAN İLACA BİRÇOK ALANDA KULLANILIYOR
Daha çok kurutulmuş şekilde çay olarak kullanılan kuşburnu meyveleri az da olsa taze olarak da tüketilmektedir. Kuşburnu çay, marmelat, reçel, meyve suyu, jöle, nektar, bebek maması gibi pek çok ürünün ham maddesi olmasının yanı sıra ilaç ve kozmetik sanayinde de yoğun olarak kullanılmaktadır. Bugün ülkemizin değişik yörelerinde kurulmuş kuşburnu işleyen tesisler, bölgelerinde tabii şekilde yetişen kuşburunları kullanıp hem yöre insanına hem de ekonomiye katkı sağlamaktadır.”
 
TÜRKİYE 21 ALIÇ ÇEŞİDİNİN GEN KAYNAĞI
Alıç bitkisinin de dünyada en çok Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya kıtasında bulunduğunu bildiren Bayraktar, şu bilgileri verdi: “Ülkemizde ise daha çok kayalık yerlerde, derelere bakan yamaçlarda, çalılıklar içinde, ormanlık ve dağlık bölgelerde kendiliğinden yetişmektedir. Ülkemiz alıç bitkisinin önemli bir gen merkezlerinden biridir. Dünya üzerinde yetişen 200’den fazla alıç çeşidinin 21’inin gen kaynağı Türkiye’dir. Yabani bir sonbahar meyvesi olan alıç, dikenli dallara sahip bir ağaçtır. Ekşiden, elma tadına kadar çok çeşitli tatlara sahip bir meyvedir. Yuvarlak bir görünümü olan ve kırmızı, beyaz, sarı, yeşil, pembe tonlara sahip değişik türde meyveleri rengine göre değişik tatlar içermektedir. Anadolu coğrafyasında pek çok türü mevcuttur.
 
MEVYE VE ÇİÇEKLERİ ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ TAŞIYOR
Antioksidan olarak zengin bir meyvedir. Alıç meyvesinin en önemli özelliklerinden birisi de oldukça yüksek miktarlarda mineral madde içermesidir. Meyveler başta kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum ve demir olmak üzere yüksek miktarda mineral madde içermektedir. Ayrıca, meyveler karbonhidrat, şeker ve vitamin (özellikle C vitamini) bakımından oldukça zengindir. Alıcın meyve ve çiçeklerinde antioksidan özellikteki flavonoidler, organik asitler, eter yağı ve şekerler başta olmak üzere insan sağlığı bakımından faydalı birçok madde bulunmaktadır.
 
ALIÇ HAK ETTİĞİ DEĞER GÖRMÜYOR
Potansiyel kullanım alanlarına ve bilinen faydalarına rağmen, alıç hak ettiği değeri görmemektedir. Ağaç şekli ve güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak kullanılmasının dışında genellikle yabani bir tür olarak bilinmektedir. Gerek ülkemizde gerekse diğer ülkelerde alıcın ticari yetiştiriciliği pek yapılmamaktadır. Bu nedenlerden dolayı meyveler genellikle doğal ortamlarında insanlar tarafından toplanarak değerlendirilmektedir. Alıç, meyve şeklinde doğrudan tüketilebildiği gibi çay yapılarak içilmektedir. Reçel ve marmelat haline kullanımı da oldukça yaygındır. Aynı zamanda bitkisel ilaç yapımında da kullanılmaktadır.”
 
‘85 TON KUŞBURNU İTHAL ETMENİN MANTIKLI BİR AÇIKLAMASI YOK’
Ülkenin dağının taşının kuşburnu, alıç, karamuk, ahlat (yabani armut), yabani elma, yabani erik gibi meyvelerle dolu olduğuna dikkati çeken Bayraktar, “sadece toplayıp değerlendirmemiz gerekirken, 2016 yılında 85 ton kuşburnu ithal etmemizin mantıklı bir açıklaması yoktur” dedi.
ANADOLU OLAĞANÜSTÜ BİR YABANİ MEYVE CENNETİ
Anadolu’nun olağanüstü bir yabani meyve cenneti olduğunu belirten Bayraktar, kuşburnu ve alıç dışında bu topraklarda ahlat, karamuk, iğde, yabani erik, yabani elma, yabani kiraz, keçiboynuzu, böğürtlen, karayemiş, kara hurma gibi çok sayıda yabani meyve bulunduğunu bildirdi.
KUŞBURNU DENİLİNCE AKLA GÜMÜŞHANE GELİYOR
Türkiye’nin en önemli kuşburnu üretilen ili olan Gümüşhane’de yılda yaklaşık 500 ton ürün elde ediliyor. Büyük bir bölümü geleneksel yöntemlerle işlenerek tüketilen kuşburnu bitkisinin meyvelerinden reçel, marmelat ve çay elde ediliyor. Meyve suyu olarak da ilgi gören kuşburnu, Gümüşhane ekonomisi için de oldukça önemli. İl merkezinin yanı sıra Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerinde doğal olarak yetişen kuşburnu meyveleri, Ekim ayında köylüler tarafından toplanıyor. Gümüşhane’ye yılda yaklaşık 2 milyon liralık gelir sağlayan kuşburnu için kapama bahçeler de kuruluyor. Gümüşhane’de kuşburnu işlemek için kurulan 5 tesis bulunuyor.
2141760cookie-checkDağ taş dolu ama kuşburnunu bile ithal ediyoruz!
Önceki haberÇevre Bakanlığı: ‘İnşaat ekonominin lokomotifi!’
Sonraki haberNuriye Gülmen için ceza ve tahliye kararı
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.