DAY-MER: Irkçılık en büyük virüstür 

DAY-MER, “Irkçılık en büyük virüstür” başlıklı açıklamasında ABD’de siyah George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesine sert tepki göstererek toplumu da duyarlılığa çağırdı.

DAY MER’in açıklaması aynen şöyle:

ABD’de, 25 Mayıs günü polis, dakikalarca diziyle boğazına çöktüğü George Floyd’u bir çok insanın gözü önünde boğarak öldürdü. “Nefes alamıyorum” diye yalvaran ve polise karşı herhangi bir direnme dahi göstermeyen Floyd’ın öldürülmesi ülkede büyük tepkilere neden oldu. 

Siyahlara karşı silah kullanmada ve öldürmede hiç tereddüt etmeyen ABD polisi, daha önce de çok sayıda siyah genci sokak ortasında ve gözaltında katletti. Bu cinayetleri işleyen polislerin cezalandırılmaması, polis teşkilatlarının içinde ve ABD hükümetlerinde var olan ırkçılığın boyutunu gözler önüne seriyor. George Floyd’ı öldüren polis önce korunmaya çalışıldı. Halkın tepkisi sonucu önce sadece görevden alınmakla yetinenler sonrasında tutuklamaya mecbur kaldılar. Halk tepki göstermezse, o polis hala ABD iktidarı tarafından korunacak ve görevde kalması sağlanacaktı. 

ABD’nin hemen hemen tüm eyaletlerinde halk sokaklara çıktı. Koronavirüsün en çok etkili olduğu ülke olmasına rağmen halkın öfkesi sokaklara taştı. Irkçılığa ve saldırganlığa karşı büyük protestoların olduğu ülkenin bir çok eyaletinde olağanüstü hal ilan edildi. 

Yaşadığımız ülke İngiltere’de de benzer saldırılar ve ırkçılık artıyor. Bugüne kadar gözaltına alınarak öldürülen binden fazla kişinin katili olan polislerden hiç biri ceza almadı. Bu da İngiltere hükümetinin ve yargı sisteminin ne kadar ırkçı olduğunu göstermektedir. 

Irkçılığın son kurbanı George Floyd için adalet talep edenlerle dayanışmak için İngiltere’de de ırkçılık çeşitli eylemlerle protesto ediliyor. Koronavirüs nedeniyle fiziksel mesafeler de korunarak eylemler organize ediliyor. Biz de DAY-MER olarak bu eylemlerde yerimizi alacağız. 

Koronavirüsten daha tehlikeli olan ırkçılığa karşı tepkilerimizi ortaklaştırmak için DAY-MER’in çağrılarına kulak verelim. Irkçılığa karşı ortak ve örgütlü tepkilerimizi gösterelim. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.