DAY MER’den 2. tur açıklaması: Faşizme karşı demokrasi ve özgürlükleri destekliyoruz

DAY MER “Faşizme karşı demokrasi ve özgürlükleri destekliyoruz” başlıklı açıklamasında Birleşik Krallık’taki seçmeni sandığa çağırdı. DAY MER’in açıklaması aynen şöyle:

14 Mayıs’ta Türkiye’de yapılan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına  göre cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı. Parlamento seçimlerinde ise, AKP büyük oranda oy  kaybetmesine rağmen birinci parti olmayı sürdürdü. 

Yaratılan “Erdoğan’ı gönderiyoruz” beklentisine rağmen kolay bir seçime gidilmediği biliniyordu.  Seçimlerde, 20 yıldır iktidarda olan Erdoğan ve AKP tüm devlet olanaklarını kullandı. AKP, muhalefete karşı  her türlü kısıtlamaya başvurdu, sansürden ve provokasyondan kaçınmadı. Erdoğan ve ortaklarının ağzından  hakaret ve tehdit eksik olmadı. Paramiliter grupların sokağa çıkacağı söylentileri körüklenerek ortam  terörize edildi. Tarikat ve cemaatlerin seferber edilmesiyle camilerde miting yapmaya varıncaya kadar din  istismarı el ele gitti. Hüda-Par gibi örgütlerin faşist katillerinin listelere konarak, muhalefetin seçimlerle  darbe yapacağı propagandası yapılarak, 2015 seçimlerinde kullanılan şiddet yöntemlerini her fırsatta  hatırlatılıp kaos ve çatışma çıkacağı algısı yaratılarak seçmenler etkilenmeye çalışıldı. 

Oy verme ve sayımında birçok şaibeli olay yaşanmasına, Anadolu Ajansı, YSK gibi AKP’nin denetimindeki  kurumlar aracılığıyla yapılan müdahalelere rağmen gerek Cumhur İttifakı gerekse Erdoğan 14 Mayıs  seçimlerinde oy ve destek kaybetti. Gerici ittifak mecliste çoğunluğu sağladı, ancak tek adam rejiminin kitle  desteğinde gerileme olurken, AKP ve ortakları parlamentoda güç kaybına uğradı. 

Öte yandan tek adam rejimine karşı mücadele eden emek ve özgürlük güçleriyle Kılıçdaroğlu’nun adayı  olduğu Millet İttifakı da Erdoğan’ın net bir yenilgiye uğratılması hedefine ulaşamadı. Ancak Erdoğan ve  iktidarının halk desteğini önemli ölçüde kaybetmesi ve halk arasında baş gösteren değişim isteği  muhalefetin dayanaklarını güçlendirdi. 

Seçim sonuçları ve Türkiye’nin içinden geçtiği siyasal koşullar gösteriyor ki, Türkiye’nin demokratik ve özgür  bir ülke olabilmesinin yolu, işçi ve emekçilerin hem sandıklarda hem de hayatın tüm alanlarında birlik ve  mücadelesini güçlendirmesinden geçmektedir. Bu nedenle demokrasi güçleriyle dayanışmayı  güçlendirmeye devam edeceğiz. 

2018’de yurt dışında toplam yüzde 60 oy almayı başaran Erdoğan’ın yurt dışında aldığı oy bu seçimlerde  yüzde 57’ye düştü. 

Demokratik bir Türkiye’nin yurtdışındaki emekçilerin yaşamını da kolaylaştıracağını bilerek, 14 Mayıs  seçimlerinde milletvekilliği seçimlerinde Yeşil Sol Parti’yi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Kemal  Kılıçdaroğlu’nu destekledik. 20-24 Mayıs tarihleri arasında yurt dışında yapılacak Cumhurbaşkanlığı  seçimlerinin 2. Turunda da bu tutumumuzu sürdüreceğiz. Tüm Türkiye kökenli göçmen emekçileri  Britanya’da Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye çağırıyoruz. 

Erdoğan ve AKP oluşturmuş olduğu gerici-ırkçı, kadın düşmanı ittifakla parlamentoda salt çoğunluğu alarak,  insan haklarının tamamen yok edileceği faşist bir diktatörlük kurmanın ilk adımını attı. Ancak  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda demokrasi güçleri Türkiye’nin böyle bir karanlık yolda  ilerlemesini durdurabilir. Bu açıdan 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimleri önemli. Cumhurbaşkanlığı 2.  Tur seçiminde her bir oyun değerli olduğu tartışmasız. 

Temel hak ve özgürlükleri yok sayan, işçi sınıfı ve halklara karşı her türlü baskı ve sindirme politikası izleyen  Erdoğan’ın kaybetmesi biz Türkiye kökenli işçi ve emekçilerin de çıkarına. Halkların bir arada barış içerisinde  yaşadığı, açlık ve yoksulluğun önüne geçildiği bir Türkiye bizlerin de beklentisi. 

Dolayısıyla gün hayal kırıklığı, umutsuzluk ve karamsarlık değil, Türkiye halkının ve emekçilerinin demokrasi,  özgürlük ve insanca yaşama talebine daha fazla destek verme günüdür. 

İlk turda büyük oy kaybettiğine tanık olduğumuz Erdoğan’ın kaybetmesi mümkün. Bunu unutmadan, tüm  emekçileri, kararlılıkla, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük yoluna girmesine destek olmaya çağırıyoruz.

2689260cookie-checkDAY MER’den 2. tur açıklaması: Faşizme karşı demokrasi ve özgürlükleri destekliyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.