Demirtaş ve Kavala sorusuna sinirlenen Erdoğan: Sizi niye bu kadar ilgilendiriyor?

Erdoğan BM Konferansına katılmak için gittiği New York’ta PBS kanalına konuk olup soruları yanıtladı. Erdoğan Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş ile ilgili sorulara kızdı. Sunucuya ‘Sizi niye bu kadar ilgilendiriyor’ diyen Erdoğan sözünün kesilmesi üzerine ‘Sözümü kesmeye hakkın yok. Saygı duyacaksın’ diye çıkıştı

ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, PBS kanalına konuk olarak soruları yanıtladı. Erdoğan, tutuklu iş insanı Osman Kavala ve siyasetçi Selahattin Demirtaş’la ilgili soru soran gazeteciye, “Sizi niye bu kadar ilgilendiriyor?” diye sordu. Erdoğan’ın sinirlenmesi dikkatlerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu için bulunduğu New York’ta, Amerikan PBS kanalının konuğu olarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye’nin AB üyeliğinden vazgeçmeye hazır olup olmadığının sorulması üzerine Erdoğan, Türkiye’nin AB’nin kararlarına önem verdiğini söyleyerek, “AB olumlu bir karar verirse bunu memnuniyetle karşılarız. Türkiye son 50 yıldır AB’nin kapısında oyalandırılıyor. Biz her zaman kendi kendine yeten bir ülke olduk. Hiçbir zaman AB’nin katkılarına ya da desteğine muhtaç olmadık, buna ihtiyacımız yok” diye konuştu.

SİZİ NİYE BU KADAR İLGİLENDİRİYOR?

Türkiye’de Sedef Kabaş, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş gibi “üst düzey tutuklamalar” bulunduğu savunularak, “Bu kişileri susturmaya mı çalışıyorsunuz? Söz konusu kişilerden tehdit algılıyor musunuz?” sorusu yöneltilen Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Sizi bu niye bu kadar ilgilendiriyor? Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde bu tür kararları yargı verir. Eğer yargı bu yönde bir karar vermişse, o zaman yargının verdiği bu karara saygı duyalım. Ben yargı adına konuşacak durumda değilim. Bahsettiğiniz bu kişi (Kavala) protestoların finansörüydü.”

“KESMEYE HAKKIN YOK! SAYGI DUYACAKSIN”

Selahattin Demirtaş’ın terörist olduğunu ve 200’den fazla kişinin ölümüne yol açtığını, bu nedenle yargının bir karar verdiğini belirten Erdoğan, program sunucusunun sözünü kesmesinin ardından, “Kesmeye hakkın yok. Saygı duyacaksın, yargının verdiği karara saygı duyacaksın.” diye çıkıştı.

Başkan Erdoğan, “Amerikan yargısı yargı da Türkiye’nin yargısı yargı değil mi? Türkiye’nin yargısına da saygı duymaya mecbursunuz.” ifadelerini kullandı.

KAVALA’YA “PROTESTOLARIN FİNANSÖRÜYDÜ” DEDİ

Türkiye’de Sedef Kabaş, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş gibi “üst düzey tutuklamalar” bulunduğu, “Bu kişileri susturmaya mı çalışıyorsunuz? Söz konusu kişilerden tehdit algılıyor musunuz?” sorusu yöneltilen Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Sizi bu niye bu kadar ilgilendiriyor? Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde bu tür kararları yargı verir. Eğer yargı bu yönde bir karar vermişse, o zaman yargının verdiği bu karara saygı duyalım. Ben yargı adına konuşacak durumda değilim. Bahsettiğiniz bu kişi (Kavala) protestoların finansörüydü.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, davalarla ilgili, “Ben onlarla uğraşacak değilim” dedi.

DEMİRTAŞ’A TERÖRİST DEYİP “YARGIYA SAYGI” İSTEDİ

Selahattin Demirtaş’ın terörist olduğunu savunarak ve 200’den fazla kişinin ölümüne yol açtığını, bu nedenle yargının bir karar verdiğini belirten Erdoğan, program sunucusunun sözünü kesmesinin ardından, “Kesmeye hakkın yok. Saygı duyacaksın, yargının verdiği karara saygı duyacaksın” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerikan yargısı yargı da Türkiye’nin yargısı yargı değil mi? Türkiye’nin yargısına da saygı duymaya mecbursunuz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Demirtaş’la ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği ihlal kararlarına neden saygı duymadığı şeklindeki soruyu geçiştirmesi de dikkat çekti.

HAPSEDİLEN GAZETECİLERE DE “TEÖRİST” DEDİ

Türkiye’de hapsedilen gazetecilerle ilgili soruya da Erdoğan, “Eğer teröre destek verdiyseler, onlar terörü destekliyorlarsa, dünyanın neresinde özgürce yaşayabilir veya dolaşabilirler? Bu insanlar terörü destekliyor ve bu kişiler hakkında yargı kararını veriyor” şeklinde cevap verdi. HALKTV

2718570cookie-checkDemirtaş ve Kavala sorusuna sinirlenen Erdoğan: Sizi niye bu kadar ilgilendiriyor?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.