Deniz Feneri’nde 1 numara belli oldu

Almanya’nın Frankfurt eyaletinde sonuçlandırılan ilk Deniz Feneri davasında, “asıl failler” olarak tanımlanan ancak haklarında dava açılması için Türkiye’den dosya beklenen Zekeriya Karaman ve Zahit Akman’a ilişkin olarak yürütülen adli süreç tamamlandı.

Zekeriya Karaman ve Zahit Akman artık resmen sanık. Buna ilişkin olarak Frankfurt Mahkemesi Deniz Feneri Hakimi Wienz şu açıklamaları yaptı:

“Frankfurt Mahkemesi’nde yeni bir Deniz Feneri davasının sanığı oldukları Zekeriya Karaman, Zahit Akman ve diğer sanıklara tebliği edildi. Tebligatımız ellerine ulaştı mı, bunu henüz bilmiyoruz. Tebligatın ellerine ulaşıp, ulaşmadığını İlgili görevli mesai arkadaşlarım sordum. Ancak onlar da, tebligatın sanıkların ve avukatlarının ellerine ulaşıp ulaşmadığı konusunda bir bilgilerinin henüz olmadığını ifade ettiler.”

“Davadan kaçmaları halinde ne olacağı konusunda şu anda bir spekülasyon yapmak istemem. Önce bir durumu görelim.”

Gazeteport’un haberine göre Frankfurt Savcılık Sözcüsü Doris Müller-Scheu da Karaman ve Akman’ın resmen sanık haline gelmesi süreci hakkında şu bilgileri verdi:

“Bu şahıslar hakkında Ankara’ya yöneltmiş olduğumuz adli yardım talebimize Ankara’dan yaz aylarında cevap geldi. Ancak Ankara’nın cevabı hem gecikmiş olduğu, hem de biz bu davayı Ankara’dan gelecek cevabı beklemek zorunda olmadan, elimizdeki bilgilerle açabileceğimize karar vererek, daha Ankara’dan dosya gelmeden önce dava açılması talebini Frankfurt Mahkemesi’ne sunmuştuk.

Biz Ankara’dan hem bazı bilgilerin toplanmasını hem de şüphelilerin sorgulanmasını istemiştik. Bize yollanan dosyada bu konuda ne kadar bir yardım almış olduğumuz ve bize bizim zaten bildiklerimiz dışında ne kadar yeni bilgi sunulduğu mahkeme sürecince belli olacak.”

Yine, Frankfurt Mahkemesi Deniz Feneri Hakimi Wienz ayrıca şu bilgiyi de verdi:

“Almanya’da davaların resmen açılabilmesi için sanıklara tebligat yapılmış olması gerekiyor. Biz şimdi sanıkların tebligatı aldıklarının tarafımıza bildirilmesini bekliyoruz. Tebligatın sanıkların ellerine ulaştığı bilgisinden sonra dava resmen açılacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.