Depremin merkez üssünde depremle dalga geçer gibi TOKİ projesi

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde tam da fay hattı üzerinde TOKİ’nin yapacağı 210 adet konut için depremden bir ay önce ÇED Gerekli Değildir kararı verildi.

Özel bir çevre danışmanlık firmasına hazırlatılan 119 sayfalık proje tanıtım dosyasında (ÇED raporu) depremden bir paragraf bile söz edilmemesi dikkati çekiyor. Kısaca birkaç cümle ile öz edilen kısımda ise AFAD’ın hazırladığı yer hareketi analizine ve ilgili rapora ekte yer verileceği belirtiliyor.

ÇED raporunun ekler kısmına bakıldığında ise AFAD’ın hazırladığı deprem haritası ile yer hareketi analizinden başka ayrıntılı bir rapor yer almadığı görülüyor.

Depremden yaklaşık bir ay önce, 12 Ocak 2023 tarihinde ÇED Gerekli Değildir kararı verilen Pazarcık’taki konut projesinin ÇED raporunda, depreme ilişkin nasıl bir önlem alınacağı, nasıl bir güçlendirme yapılacağına dair tek bilgi yok. Ancak binaların Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne göre inşa edileceği taahhüt ediliyor.

Bu, yalnızca tek bir örnek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın e-çed sistemine bakıldığında ülke genelinde yüzlerce benzeri örneğin olduğu görülebilir. Deprem gibi oldukça önemli bir konu sadece aşılması gereken bir ayrıntıya indirgenemez.

TOKİ’nin ya da özel firmaların bu yönetmeliği dikkate alarak yaptığı binaların birçoğunun yaşanan son depremde yerle bir olması, başka bir çözüm, denetim ve yaptırımın hayata geçirilmesini gerekli kılıyor.

Merkezinde insan hayatı bulunan inşaat projelerinde yalnızca deprem haritasını rapora koymak önlem yerine geçmemeli.

Türkiye’de özellikle deprem bölgelerindeki tüm inşaat faaliyetlerinde çevresel etki değerlendirme gibi başlı başına deprem etkisine yönelik ‘Depremsel Etki Değerlendirme’ süreci işletilmeli. Ancak deprem konusu da tıpkı ÇED süreci gibi yasak savarcasına sürdürülmemeli.

ÇED Yönetmeliği’nin yürürlüğe girdiği 1993’ten 2021’e kadar yaklaşık 80 bin proje içinde sadece 63’ünde ‘ÇED Olumsuz’ kararı verildi. İçinde son 10 yılda yapılan konut projelerinin de yer aldığı yaklaşık 70 bin projeye ÇED Gerekli Değildir kararı verildi.

Türkiye’de idari denetimin yetersizliği başlı başına bir sorun iken üstüne bir de ‘yasak savıcı’ izin süreçleri eklenince yaşanan ağır sonucun faturasını bütün ülke, acısını bütün halk ödüyor. Kendimizi kandırmaktan vazgeçelim artık.

Bir an önce ‘Depremsel Etki Değerlendirmesi’ hakkında yasal düzenleme yapılmalı ve bundan sonra inşa edilecek tüm binaların buna göre yapılması sağlanmalı. Ödünsüz denetim ve sıkı idari ve yasal yaptırımlarla insan hayatını hiçe sayan bina yapımlarının önüne geçilmeli. Yaşam ve insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.

2668100cookie-checkDepremin merkez üssünde depremle dalga geçer gibi TOKİ projesi
Önceki haberTravma
Sonraki haberAcımız hiç bitmeyecek gibi, katlanıyor zaman içinde
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.