Devlet kendi evinde işgalci konumuna düştü!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’da Valiliğin Kaş Kaymakamlığı konutu ve lojman ile iki lüks villayı geçtiğimiz yıl takas etmesi, devleti 40 yıllık konutunda işgalci konumuna düşürdü. Tepki çeken villalar 23 Kasım’da 3. kez satışa çıkarılırken, Kaş Kaymakamlığı’na yeni konut arayışı ise sürüyor…

Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın geçtiğimiz yıl Kaş’taki Kaymakamlık konutu ve personel lojmanlarını iki lüks villa ile takas etmesinin ardından devlet kırk yıllık mülkünde işgalci konumuna düştü. Eylül 2020’de yapılan takasın ardından kamu personeli lojmanı boşaltırken, Valilik takas edilen villaları ise gelen tepkilerin ardından satışa çıkardı. Bir yıl önce özel mülke geçen eski konutta ‘işgalci’ konumuna düşen Kaş Kaymakamlığı’na konut yeni arayışının sürdüğü öğrenildi.

DEVLET KENDİ EVİNDE İŞGALCİ KONUMUNA DÜŞÜRÜLDÜ

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Kaymakamlık konutu ve 3 katlı personel lojmanı arazisiyle birlikte geçtiğimiz yıl Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından Çukurbağ Yarımadası’ndaki iki lüks villa ile takas edildi. Kamuoyundan gelen tepkilerin ardından valilik iki villayı satışa çıkardı ancak iki kez ihaleye konulan villalara alıcı çıkmadı. Takasın ardından özel şahıs mülkiyetine geçen Kaş Kaymakamlığına ait lojmanlar boşaltılırken Kaymakamlık konutu ise uygun yer bulunamadığı için henüz boşaltılmadı. Kaş Kaymakamlığı, devletin yaklaşık 40 yıldır kullandığı konutta adeta işgalci konumuna düştü.

KAYMAKAMLIK İÇİN YENİ KONUT ARAYIŞI SÜRÜYOR

Edindiğimiz bilgilere göre eski Kaymakamlık konutu ve lojmanları satın alan yatırımcının Kaş Kaymakamlığı’na yeni bir konut bulununcaya kadar eski konutun kullanımına olanak sağladığı öğrenildi. Antalya YİKOB’un Kaymakamlık konutu için bir kira ödemesi yapmadığı öne sürülürken, devlet kurumunun bir yıldır özel mülke geçen konutta işgalci konumuna düşürülmesi tepkiyle karşılanıyor. Konuştuğumuz kaynaklar, Kaş Kaymakamlığının halen eski konutu kullandığını ve yeni konut arayışının sürdüğünü doğrularken, Kaş’ta yaşanan konut sorununun sürecin uzamasına neden olduğu belirtildi.

VALİLİK TARTIŞMALI VİLLALARI SATIŞA ÇIKARDI, ALICI ÇIKMADI

Antalya YİKOB, Kaş’ın en değerli bölgesinde yer alan Kaymakamlık konutu ve 3 katlı 6 daireden oluşan personel lojmanını, Çukurbağ Yarımadası’ndaki iki villa ile Eylül 2020’de takas etti. Biri “devlet büyüklerinin kullanması için” Antalya Valiliği’ne, diğerinin ise Kaymakam konutu olarak Kaş Kaymakamlığı’na tahsis edilmesi planlanan villalar kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Söz konusu takas işlemi sırasında kamu zararı ortaya çıktığı ve kamunun itibarının zarar gördüğüne yönelik tepkilerin ardından Antalya Valiliği söz konusu villaların satışa çıkarılacağını açıklamıştı.

VİLLALAR İKİ KEZ İHALEYE ÇIKARILDI, MÜŞTERİ BULUNAMADI

Valilik açıklamasında, COVİD-19 salgınının YİKOB’un ekonomisine etkilerini azaltmaya ve elde edilen gelirin kurumun harcamalarında kullanılmasına yönelik alındığı belirtilen satış kararının ardından 24 Haziran 2021’de ihaleye çıkarılan iki villaya alıcı çıkmadı. Daha sonra 27 Ağustos 2021tarihinde Antalya YİKOB tarafından ikinci kez ihaleye çıkarılan Kaş’taki villalar için yine müşteri bulunamadı. Bunun ardından Antalya YİKOB Başkanlığını yürüten villa takası işlemlerinde imzası bulunan Atıf Çiçekli’nin Eylül 2021’de yapılan yeni görev dağılımında bu görevinden alındığı ortaya çıkmıştı.

AYNI FİYATLA 23 KASIM’DA YENİDEN SATIŞA ÇIKARILACAK

Antalya YİKOB’un 23 Kasım 2021 tarihinde tartışmalı villaları bir kez daha satış ihalesine koyduğu öğrenildi. Kumluca Toptaş köyündeki 6 taşınmazla birlikte satış ihalesine konulan Kaş’taki iki villa için 7 milyon 526 bin (+KDV) TL muhammen bedel belirlendi. Ancak geçtiğimiz Haziran ve Ağustos aylarındaki satış listesinde de aynı fiyatlarla ihaleye çıkarılması dikkat çekiyor. İki satış ihalesi arasında geçen yaklaşık 5 aylık süre içinde satışa konulan villaların fiyatında hiç artış yapılmaması, kurumun tartışmalı konutları elden çıkarmak istemesi olarak yorumlandı.

EMLAKÇI GİBİ ÇALIŞAN YİKOB’UN VİLLA AŞKI DEVLETE KAÇA MALOLDU

Antalya YİKOB tarafından iki villa ile takas edilen Kaş Kaymakamlık konutu ve personel lojmanları için arazisiyle birlikte üç ayrı özel kuruluştan gayrimenkul fiyat değerlemesi talep edildi. Buna göre Antalya merkezli bir gayrimenkul firması Temmuz 2020’de Kaş’taki Kaymakamlık konutu ve lojmanlar için arazisiyle birlikte 11 milyon TL değer biçti. Aynı firma, söz konusu arazi üzerine bir proje yapılması halinde 16 milyon 200 bin TL’lik kazanım elde edilebileceğini belirten bir rapor hazırladı.

ÖZEL FİRMALAR İKİ VİLLAYA ORTALAMA 5 MİLYON DEĞER BİÇTİ

Buna karşın aynı kuruluş takas edilen iki villa için de 4 milyon 712 bin TL değer tespitinde bulundu. İstanbul ve İzmir merkezli özel gayrimenkul firmalarının 17 Temmuz 2020’de hazırladığı raporlara göre Kaş Kaymakamlığı ve lojmanlar için 6 milyon 550 bin ile 7 milyon 620 bin TL arasında değer tespitleri yapıldı. İki ayrı firmanın Çukurbağ Yarımadasındaki iki villa için belirlediği fiyatlar ise 5 milyon ile 5 milyon 950 bin TL arasında değişiyor.

LOJMANLARA 8,1 MİLYON, VİLLALARA 6,8 MİLYONDAN İŞLEM YAPILDI

Takas işlemi için dönemin Antalya YİKOB Başkanı Atıf Çiçekli’nin imzasıyla Antalya Muratpaşa Tapu Dairesine gönderilen 10 Eylül 2020 tarihli yazıda, Kaş’taki Kaymakam evi ve lojmanların 8.117.410 TL, Çukurbağ Yarımadası’ndaki iki villanın ise 6.807.410 TL’den tapu işlemlerinin yapılması talep ediliyor. Aradaki 1.310.000 TL’lik farkın villaların sahibi tarafından kurumun hesabına yatırıldığı da belirtilen Antalya YİKOB’un resmi yazısında, villalardan birinin 4.500.000, diğerinin ise 2.307.410 TL’den satış işlemine tabi tutulmasını talep etmesi ise dikkat çekiyor.

KAŞ’IN EN DEĞERLİ YERİNDE, BUGÜNKÜ DEĞERİ 20 MİLYONU BULUYOR

Bu süre içinde Kaş’tan yerel bir yatırımcı, Noter aracılığı Antalya YİKOB’a başvurarak Kaymakamlık konutu ve lojmanlar için vergiler dâhil 12 milyon TL ödeyerek satın almak istediğini bildirdi. Ancak bir süre sonra aynı yatırımcı bu teklifini geri çektiğini bildiren ikinci bir başvuru yaptı. Antalya YİKOB ile villaların sahibi arasında yapılan satış işleminden sonra ise söz konusu yatırımcı daha önce 12 milyon TL teklif ettiği kamuya ait taşınmazı, yeni sahibinden 8 milyon 117 bin 410 TL’ye satın aldı. Kamu arazisinin bugünkü değerinin yaklaşık 20 milyon TL’yi bulduğu belirtiliyor.

Önceki haberAlmanya’da dördüncü dalga yayılıyor
Sonraki haberBeyaz güvercin
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.