DİB’den 8 Mart açıklaması: Kadınların mücadelesi yükseliyor, yolu aydınlatıyor

Demokrasi İçin Birlik, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “Kadınların mücadelesi yükseliyor, yolu aydınlatıyor” başlıklı bir açıklama yayımladı.

Demokrasi İçin Birlik, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada “Her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, İstanbul Sözleşmesinin derhal uygulanması için mücadeleye devam edeceğimizi duyuruyoruz” dedi.

“Kadınların mücadelesi yükseliyor, yolu aydınlatıyor” başlıklı bir açıklamada, “Dünyada ve Türkiye’de 8 Mart’ta kadınlar yaşamın her alanında mücadeleyi ve direnişi yükseltiyor. Ekonomik krizin kalıcılaştığı, iktidarın yönetemez hale geldiği, toplumsal muhalefete karşı baskıların arttığı bu koşullarda kadınlar 8 Martta verdikleri kitlesel ve güçlü mesajla emek ve demokrasi mücadelesinin önünü açıyor, yol gösteriyor” denildi.

“ERKEK ŞİDDETİ VE İSTİSMAR NORMALLEŞTİRİLİYOR”
Ülkemizde kadın cinayetlerinin şüpheli kadın ölümleriyle birlikte arttığı vurgulanan açıklamada; uygulanmayan sözleşme ve yasalar, tahrik indirimleri ve cezasızlık politikalarıyla kadın cinayetlerinin, kadına yönelik erkek şiddeti ve istismarın meşrulaştırıldığı, normalleştirildiğini belirtildi.

“GERİCİ DİNCİ BİR REJİM KALICILAŞTIRILMAK İSTENİYOR”
Açıklamada “Tek adam rejimi tarafından uygulanan erkek egemen politikalar ve cinsiyetçi, ayrımcı, düşmanlaştırıcı nefret söylemleriyle, kadınları ve LGBTİ+ları hedef göstererek, ülkemizde gerici dinci bir rejim kalıcılaştırılmak isteniyor” denildi.

“KADIN İŞSİZLİĞİ VE YOKSULLUĞU DERİNLEŞİYOR”
Kadın işsizliği ve yoksulluğunun derinleştiğinin altı çizilen açıklamda “Ekonomik şiddet kadınları hane içine ve şiddete mahkûm ediyor” tespitine yer verildi.

Açıklamada “Kadınlar emek sömürüsüne, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarına, pandemi ile daha da derinleşen ev içi emeğin görünmez kılınmasına karşı yaşamları ve hakları için mücadele etmeye devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİMİZİ DUYURUYORUZ”
Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

“Her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart’ta özgürlüğü kazanmak için kadınlar, gecelere, meydanlara, sokaklara çıkıyor.

En başta kadınları yok eden savaşa, nafaka hakkının gasp edilmek istenmesine, emek sömürüsüne karşı, kadın cinayetlerini önleyebilecek olan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı koruma yasasının derhal uygulanması için, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, güvenceli iş ve güvenceli yaşam talepleriyle 8 Mart’a çağırıyor.

Demokrasi için Birlik olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü selamlıyor, kadınların mücadelesi mücadelemiz, talepleri talebimizdir diyoruz.

Kadınlara güvenceli, sürekli ve eşitlikçi istihdam sağlayacak politikaların hayata geçirilmesi, ev içi hizmetler ve çocuk-yaşlı bakımının kamu kurumları ve belediyeler tarafından üstlenilmesi, her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, İstanbul Sözleşmesinin derhal uygulanması için mücadeleye devam edeceğimizi duyuruyoruz.” EVRENSEL – Fotoğraf: Eylem Nazlıer/Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.