15.3 C
Istanbul
Wednesday, May 29, 2024
Ana Sayfa TÜRKİYE Dışişleri Bakanlığı’ndan Almanya’ya miting tepkisi

Dışişleri Bakanlığı’ndan Almanya’ya miting tepkisi

Dışişleri Bakanlığı’ndan Almanya’ya tepki geldi. Bakanlık, “Almanya’nın iki yüzlü yaklaşımını kınıyoruz. HDP mitingine izin verilmesi çifte standarttır” açıklamasında bulundu.

Dışişeri Bakanlığı Almanya’nın HDP mitingine izin vermesine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Almanya üçüncü ülke siyasetçilerinin Almanya’daki seçmenleriyle buluşmasını yasaklayan bir karar almıştı. Demokrasiyle bağdaşmayan bu düzenlemeyle mutabık olmadığımız, bununla birlikte, Hükümet yetkililerimizce bu düzenleme hilafına adım atılmayacağı, ancak, getirilen yasağın tüm siyasi partiler için ayrım gözetilmeden uygulanmasını beklediğimiz Alman makamlarına bildirilmişti.

Ülkemizden bir siyasi partinin Köln kentinde seçim mitingi düzenleyeceği öğrenildiğinde Alman makamlarına bu husus hatırlatılmış ve gerekli uyarılarda bulunulmuştu. Bütün bunlara rağmen bugün Almanya’nın bu şekilde bir faaliyete müsaade etmesinin açıklanabilir ve kabul edilebilir yanı bulunmamaktadır. Terör örgütü PKK’nın sembolleri ve Almanya’daki uzantılarının katılımıyla gerçekleşen sözkonusu mitinge izin verilmesi, çifte standartın en son örneğini oluşturmaktadır. Şiddetle kınadığımız bu ikiyüzlü yaklaşım ne demokrasiyle ne terörle mücadeleyle ne de Türk-Alman ilişkilerinde normalleşme beklentileriyle bağdaşmaktadır.”

2192220cookie-checkDışişleri Bakanlığı’ndan Almanya’ya miting tepkisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.