Dışişleri’nden peşmerge açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Irak’ta IŞİD ile çıkan çatışmalarda yaralanan 60 peşmergenin Türkiye’ye getirilerek tedavilerinin yapılması ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Söz konusu yaralıların tedavilerine Ankara’daki kamu hastanelerinde başlanmıştır. Yaralıların tüm ulaşım ve tedavi masrafları ülkemizce karşılanmaktadır” denildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi.

“IKBY makamları, Ağustos ayında Erbil’de kain diplomatik misyonlara DEAŞ’la mücadelede ağır yaralanan ve Irak’ta tedavi imkanı bulunmayan IKBY güvenlik kuvvetleri mensuplarının tedavisi için yardım çağrısında bulunmuştur. Ülkemizin IKBY ile ilişkileri ve DEAŞ’la mücadeleye atfettiği önem çerçevesinde, söz konusu yardım çağrısına olumlu yanıt verilmesi uygun bulunmuştur. Bu kapsamda, DEAŞ’la mücadelede yaralan 60 IKBY güvenlik kuvveti mensubu refakatçileriyle birlikte Türkiye’ye getirilmiştir. Söz konusu yaralıların tedavilerine Ankara’daki kamu hastanelerinde başlanmıştır. Yaralıların tüm ulaşım ve tedavi masrafları ülkemizce karşılanmaktadır. Terörün her türlüsüne karşı yürütmekte olduğumuz yoğun mücadele ile bölgemizde barış ve istikrarın tesisi için sarfettiğimiz çaba çerçevesinde, uluslararası ve bölgesel aktörlerle gerek askeri, gerek insani alanda işbirliğimiz kesintisiz sürdürülecektir.”

2011760cookie-checkDışişleri’nden peşmerge açıklaması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.