DİSK’ten asgari ücret eylemleri: Artık yeter, geçinemiyoruz

İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan DİSK üyesi işçiler, “Geçinemiyoruz” diyerek “Asgari ücret net 5 bin 200 lira olsun” talebini haykırdı.

Asgari ücret görüşmeleri yaklaşırken DİSK, Türkiye’nin farklı bölgelerinde ortak basın açıklamaları düzenledi. İstanbul’da Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan DİSK üyesi işçiler, “Geçinemiyoruz” diyerek asgari ücretin net 5 bin 200 lira olmasını istedi.

Düzenlenen basın açıklamasına işçiler Kadıköy Boğa Heykeli’nden İskele Meydanı’na sloganlarla yürüyerek geldi. Yüzlerce işçinin toplandığı meydanda “Hükümet istifa”, “Saraya değil, emekçiye bütçe”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları atıldı. DİSK’in açıklamasına KESK üyeleri de destek verdi. Açıklamayı DİSK üyeleri adına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı.

“İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEYE ZAM”
İşsizlik, pahalılık ve zamların işçilerin belini büktüğünü söyleyen Çerkezoğlu, “1 Ekim’den beri geçinmemiz için alınması gereken önlemleri işyeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz. Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükü altında kara kışa girerken geçinebilmek için ülkeyi yönetenleri önlemler almaya çağırıyoruz. Tüm bu çağrılarımıza ve somut taleplerimize yanıt verilmedi. Üstüne üstlük yaşadığımız döviz krizi ile geçinmek giderek daha imkânsız hale geliyor” dedi.

Kurlardaki artışa değinen Çerkezoğlu, “Ülkeyi yönetenler ‘dövizden size ne’ diyor. Biz Türk Lirası kazanıyoruz, ancak döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirketiniz gibi döviz üzerinden geçiş garantili ihalelerle yaşamıyoruz. Döviz artıkça milyarlarımıza milyarlar katmıyoruz. Aksine Türk Lirası değer kaybettikçe, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor. Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna ‘kurtuluş savaşı’ diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor” diye konuştu.

AVRUPA’NIN EN DÜŞÜK ASGARİ ÜCRETİ
Türkiye’de işçilerin Avrupa’nın en düşük asgari ücretine çalıştığını söyleyen Çerkezoğlu, “TL’nin hızla değer kaybetmesi ile Avrupa’nın en düşük asgari ücreti bugün artık Türkiye’de. Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir mal değildir. TL’yi ucuzlatarak, işçi sınıfını yoksullaştırarak rekabet gücü kazanmaya, yabancı sermaye çekmeye çalıştığını kendi ağzıyla itiraf eden bir iktidarı uyarmak görevimizdir. TL’nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir. TL’nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMALI”
Asgari ücretin vergi dışı bırakılması gerektiğini söyleyen Çerkezoğlu, “Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere bin lira iyileştirme yapılmalıdır. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır. Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım, kara kışı işçi baharına çevirelim: Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir! Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza!” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Fotoğraf: Eren Ergine / Evrensel

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.