Diyabet salgın hastalık gibi…

Atina’da kırk birincisi düzenlenen  “Avrupa’da Diyabet” konulu kongrede şeker hastalığının salgın bir hastalık gibi hızla yayıldığına dikkat çekildi.  Bugün dünya genelinde 193 milyon şeker hastasının mevcut olduğu bildirilen kongrede yirmi yıl içinde bu rakamın 333 milyona ulaşacağı vurgulandı.

Kongrede dile getirilen bir başka önemli gerçek ise, Avrupa ülkelerinde tip 2 diyabete yakalanma yaşının çocuklar ve ergenlik çağındaki gençler arasında hızla yayıldığı oldu. İtalya’da dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkan tip 2 diyabete, özellikler 15-18 yaş grubu gençler arasında ağırlıklı olarak rast gelindiği bildirildi.

Atina’da gerçekleşen kongrede uzmanların verdiği alarm genetik kökenli tip 1 diyabetten çok ağırlıklı olarak sağlıksız beslenmeye bağlı gelişen tip 2 diyabet hastalığında odaklandı. Gençler ve çocuklar arasında pek çok yeni vakanın saptandığı tip 2 diyabeti hareketsiz yaşam, yağlı ve şekerli yiyeceklere ağırlık veren bir beslenme modeli, şişmanlık, beslenmede meyve ve sebzeye yer vermemek  tetikliyor.  

1114410cookie-checkDiyabet salgın hastalık gibi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.