“Diziler yangına körükle gitmemeli”

Burdur Valisi İbrahim Özçimen’i makamında ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Günay, bir gazetecinin yayımlanan bir dizi filmin İsraillileri kızdırdığını belirtmesi üzerine, Türkiye’nin şu an Ermenistan ile arasındaki tarihi tartışmayı sona erdirmeye çalıştığına dikkati çekti. “İsrail’le millet olarak hiç bir sorumuz yok” diyen Bakan Günay, İsrail’in Türkiye sınırlarından çok uzakta olduğunu kaydetti. İsrail’in komşularıyla sıkıntılar yaşadığını, zaman zaman dünya kamuoyunu rahatsız eden görüntüler yaşandığını belirten Bakan Günay, şöyle konuştu:

“Hangi taraf haklı tartışmasına ben girmek istemiyorum ama savaşta her zaman her iki taraf da haksızlık yapabilir. Bir bölgede bir gerginlik, savaş varsa orada yanlış tek tarafta olmaz veya bunun mutlaka sivil insanlara olumsuz yansımaları olur. Bizim sanatçılarımız, dizilerimiz yangına körükle gitmemeli. Zaten İsrail yönetiminin bölgede yaptığı yanlışlıklara Türkiye, siyasetinin ve devletinin en üst düzeyinden gereken uyarıyı yapıyor. Dizilerin de arkadan bir gerdirmeyi sürdürmesini, sanki Türkiye toplumunda bütünüyle halklar arasında sorun varmış gibi görüntü yaratılmasını doğru bulmam.”

Türkiye’nin bütün dünyada barış istediğini vurgulayan Bakan Günay, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ sözünün gelişmenin, kalkınmanın en tılsımlı sözü olduğunu belirtti. Barış ortamında kaynakların doğru kullanıldığını ifade eden Bakan Günay, “Bu tür gerdirici yaklaşımlar, gerdirici yayınlar, diziler, filmler… Bunlardan sakınırsak iyi olur diye düşünüyorum. Zaten biz Türkiye Cumhuriyeti hükümeti sadece kendi ülkesinde değil, çok daha uzak bölgelerde bir yanlışlık varsa ses çıkartıyoruz. Gereken müdahaleyi zaten yapıyoruz” diye konuştu.

1221740cookie-check“Diziler yangına körükle gitmemeli”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.