Dizilerde Yörükleri uzayda deve çekerken gösterseler ne olacaktı?

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Son Göç’ün yazarından Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce milyonlarca lira harcanarak organize edilen Yörük festivaline eleştiri geldi…

Son Göç Romanıyla Antalya, Isparta ve Konya bölgesi yaylalarında konar-göçer hayvancılık yapan Yörüklerin öyküsünü yazan Şair-Yazar Muhammet Güzel, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği Yörük-Türkmen Festivali’ne ilişkin eleştirilerini bu sözlerle dile getirdi ve ekledi: “Ben yarın çocuklarımın, torunlarımın beni nasıl görmesini istediğim konusunda kararımı verdim. Beni, kıl kara çadırda doğup büyümüş bir Honamlı Yörüğü olarak bilsinler yeter. Naylondan çatılmış mülteci barınağında değil. Ya hamaset sihirbazları, Yörükleri uzay araçlarında deve çekerken gösteren diziler çekseydi ne olacaktı?”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği Yörük-Türkmen Festivali için geri sayım başladı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 6-8 Mayıs tarihlerinde Aksu ilçesindeki At Çayırı Mevkii’nde gerçekleşecek olan festival öncesinde bugün bir basın toplantısı düzenledi. Festivalde üç gün boyunca kültür şöleni yaşanacağını dile getiren Böcek,  “Bin yıldır Anadolu’yu yurt edinmiş, köklü bir geçmişe sahip olan Yörük kültürümüzü tüm yönleriyle tanıtıp, yaşatma fırsatı bulacağımız Türkiye’nin en büyük Yörük festivalinde hemşerilerimizi ve misafirlerimizi ağırlamak için gün sayıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Gidin Toros dağlarına bakın, eğer orada bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’ demişti. Ne mutlu bize ki Toroslar’da tüten bu dumanı şimdi Antalya dışına taşıyoruz. Uluslararası boyutta geniş bir katılımla düzenleyeceğimiz bu festivalle Yörük ateşimiz Antalya ve ülke sınırlarını da aşacak” diye konuştu.

‘BİR YÖRÜK ÇOCUĞU OLARAK YÖRÜK KARDEŞLERİMİZLE BİRARADAYIZ’

Festivale 29 ülkeden katılım sağlanacağını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ayrıca 11 büyükşehir belediyesi, 28 il ve ilçe belediyesi ve 11 muhtar derneğinin festival alanında çadır kuracağını kaydetti. Bugüne kadar Yörük kültürünün aktarılması için katkı verenlere teşekkür ettiğini dile getiren Böcek, “Yörük çocuğu olarak bütün Yörük kardeşlerimizle bir aradayız. Bu yıl bir ilkini göreceğiz. Bununla ilgili daha da büyüterek genişleterek devam edeceğiz. Önemli olan bundan sonra birlik beraberlik içerisinde Yörük kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak. Biz hiç kimseyi ayırt etmeden Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, Genel Başkanlarımız, Milletvekillerimiz, vatandaşlarımız, herkesi davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

FESTİVALE VİP TRİBÜNÜ VE PROTOKOL YAĞLIĞI ELEŞTİRİLERİ GELDİ

Antalya Cumhuriyet Meydanından Karaalioğlu Parkı’na kadar Yörük Göçü canlandırması ile başlayacağı açıklanan festivale ilişkin çeşitli Yörük dernekleri eleştiride bulunmuştu. Protokol ve halk için ayrı ayrı Yörük yağlığı temin edilmesi, VİP ve halk otoparkı ve tribünü gibi uygulamaların yanı sıra 20 milyon lirayı aşacağı öne sürülen festival bütçesi de eleştirilen konular arasında yer aldı.

 

SON GÖÇ’ÜN YAZARI: ‘BUGÜN NE YAŞIYORSAK YARININ TARİHİ OLACAK’

Festivale yönelik eleştirilerini dile getirenlerden arasında bulunan Son Göç romanının da yazarı olan Yörük kökenli Şair-Yazar Muhammet Güzel, “Bugün ne yaşıyorsak yarının tarihi o olacaktır” görüşünü dile getirerek hazırlıkları süren etkinlikle ilgili şunları söyledi:

Ne diyeyim de ağlıyayım? Öncesi bilinmeyen zamanlardan beri dağlara, ovalara, yaylalara, sahillere sığmayan hayatların renk verdiği Yörük kültürü, töresi, özgürlük tutkusu; Sit alanlarına dozer sokmakla övünen siyasetçiler eliyle naylon poşete sokulmuş. Her tarihi yapıya, kendi inançlarına, törelerine uygun öyküler giydirerek, onlara bir kutsallık yükleyerek yüzlerce yıl korumuş Yörüklerin karşısına çıkıp övüne, sevine o yapıların üstünde nasıl dozer gezdirdiklerini anlatan insanlar gördüm. Bir ben mi Yörüğüm? Varsın herkes kendini, geçmişini nasıl görüyorsa; geleceğini nasıl görmek istiyorsa öyle davransın! Ben gördüğüm, bildiğim Yörüklüğümden şaşmayacağım.

‘DİZİLERDE YÖRÜKLERİ UZAY ARAÇLARINDA DEVE ÇEKERKEN GÖSTERSELER NE OLACAKTI?’

Yörük kültürü, öyle her devire her beğeni ve algı akımına göre şekil değiştiren bir kültür değildir. Yani Yörüklüğümde bir model değişikliği yapmayacağım. Hangi tarihçinin söylediğini şu anda anımsayamamaktan utanıyorum. Cristopher Coudvell söylemişti diye kalmış aklımda: Tarih gözlerimizin içine bakmaktır, diyor. Dün yaşanan ne varsa bugünün tarihidir. Bugün ne yaşıyorsak yarının tarihi o olacaktır. Ben yarın, çocuklarımın, torunlarımın beni nasıl görmesini istediğim konusunda kararımı vermiş bulunuyorum. Beni, kıl kara çadırda doğup büyümüş bir Honamlı Yörüğü olarak bilsinler yeter. Naylondan çatılmış mülteci barınağında değil. Yani, yarın kim nasıl görünmek istiyorsa öyle yaşasın. Kızgınlığım, küskünlüğüme sayılmasın! Ben Yörüklüğü Anamdan-Atamdan, elimden-obamdan öğrendiğim gibi, bildiğim gibi yaşayıp öylece anlatmaya devam edeceğim. Bu arada aklıma geldi. Ya hamaset sihirbazları, Yörükleri uzay araçlarında deve çekerken gösteren diziler çekseydi ne olacaktı? Belediyenin edeceği masraf umurumda bile değil de. En azından ‘sit Alanı’nı dozerle düzlemek zorunda kalmazlardı da tarih kurtulurdu.”

12 TV KANALINDA CANLI YAYIN 5 KANALDA GÜNDE 5 KEZ REKLAM

İhale yoluyla özel bir firmaya yaptırılmak için ihaleye çıkılan festivalde yurt içi ve yurt dışından 360 uçak bileti, 5 yıldızlı oteller dâhil 2700 konaklama ve 13 bin kişilik yemek ikramı gibi satın alma kalemleri bulunuyor. Festivalle ilgili hazırlanan ihale teknik şartnamesinde yer alan bilgilere göre, etkinliklerin uydudan yayın yapan 12 televizyon kanalında 1,5 saat canlı yayınlanması, 3 ajans ile anlaşma yapılarak günlük haber ve görüntü geçişi sağlanması ve Basın İlan Kurumu’na üye 12 yerel gazeteye 3 gün boyunca reklam verilmesi gerektiği belirtiliyor. Teknik şartnamede ayrıca, “Ulusal bazda yayın yapan haber kanalları ve ulusal akım kanallarından en az 5’inde, her birinde günde 5 seferde 10 saniye görüntülü reklam geçilmesi sağlanacaktır” ifadelerine yer verilmesi dikkat çekiyor.

 

DHA’NIN YANGIN FOTOĞRAFLARI SERGİSİ DE YÖRÜK FESTİVALİNDE

Antalya Yörük Türkmen Festivali’nde yer verilen etkinlikler arasında Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından Eylül 2021’de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Antalya Kent Müzesi’nde sergilenen orman yangını fotoğrafları sergisi de yer alıyor.

2602700cookie-checkDizilerde Yörükleri uzayda deve çekerken gösterseler ne olacaktı?
Önceki haberBozdağ’dan Kavala tepkisi: Almanya kendine baksın
Sonraki haberPegasus çalışanlarına dair şirketten açıklama: Süreç tek bir kişi üzerinden yürütülüyor
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + twenty =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.