Ödüllü Filistinli gazeteciye İsrail işkencesi

Filistin yanlısı Washington Report için çalışan gazeteci Ömer (24), bulunduğu hastaneden yaptığı açıklamada, İngiltere'de Martha Gellhorn Gazetecilik Ödülünü aldıktan sonra, Ürdün'den Batı Şeria'ya geçerken İsrail askerlerinin denetimindeki Allenby Köprüsünde durdurularak yaklaşık 4 saat gözaltına alındığını, giysileri çıkartılarak arandığını söyledi.

İsrail askerlerinin kendisini küçük düşürmek istediğini anlatan Ömer, Londra ve Avrupa'ya yaptığı ziyaret hakkında aptalca sorular sorulduğunu, kendisiyle eğlenildiğini belirtti.

Ömer, İsrailli bir görevlinin kendisini iç çamaşırını çıkarmaya zorladığını, diğer yolcuların önünde sürüklendiğini, başının zemine sürtüldüğünü anlattı. Kustuğunu ve bayıldığını belirten Ömer, daha sonra Filistin'e ait bir ambulansla hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

Muhammed Ömer, Eriha yakınlarındaki hastanede Avrupa gezisine eşlik eden Hollandalı diplomatlarla bağlantı kurduğunu, onların kendisini İsrail'in Gazze Şeridi ile geçiş noktasına getirdiğini söyledi.

Ömer, Hamas'ın denetimi altındaki Gazze Şeridi'ne döndükten sonra da kaburgalarındaki birkaç kırık ve sinir bozukluğu nedeniyle tedavi altına alındı. İsrail hükümet sözcüsü, henüz konuyla ilgili yorumda bulunmadı, ancak olayı araştırdıklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.