“Dünya Sorumlu Turizmcilik”te Türk firmasının başarısı

Dünyanın en önemli seyahat fuarlarından biri olarak gösterilen World Travel Market (WTM) Londra Turizm Fuarı 08-11 Kasım 2010 tarihleri arasında Londra Excel Sergi Salonu’nda gerçekleşecek. 197 ülkeden 6 binin üzerinde firmanın dünya üzerindeki 10 binden fazla turizm merkezini tanıtacağı fuarda geçtiğimiz yıl 729 metrekare stant açan Türkiye’nin, bu yıl 965 metrekarelik bir stant rezerve ettirdiği açıklandı.

“Sorumlu Turizmcilik” Alanında bir Türk Firması

Son yıllarda “sorumlu turizmcilik” kavramını öne çıkaran WTM bu nedenle fuar kapsamında 10 Kasım gününü ‘Dünya Sorumlu Turizmcilik Günü’ olarak ilan etti. WTM’in bu kapsamda yer alan bu yilki çalışmasında Türk firması Eco Turkey, “etik turizmcilik” alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle “örnek” firmalar arasında yer verilirken, BBC World Service ve BM’in sponsorluğunu yaptığı bu çalışma için, resmi destekçiler arasında gösterildi. Oldukça sıkı bir denetimden sonra ilan edilen “Sorumlu Turizmcilik Günü’ne Destek Veren Firmalar” arasında yer alan Eco Turkey, Türkiye’yi Avrupa’da kategorisinde temsil ediyor. WTM web sitesinde Türk firması için yapılan açıklamada, “EcoTurkey.com, kısa bir süre once kurulmuş olmasına rağmen, Türkiye’de sürdürülebilir ve sorumlu turizmcilik alanında önemli bir yol katetmiştir” dendi.

“Türkiye’ye gelen bilinçli turistlerin sayısını arttırmalıyız”

Eco Turkey Pazarlama Müdürü Seba Keskin, yaptığı açıklamada, dünya turizm pazarında önemli bir yer tutan sorumlu turizmciliğin, Türkiye açısında oldukça yeni bir kavram olduğunu belirtti. Keskin, “Türkiye’nin doğal kaynaklarının sürdürülebilirliliğini güvence altına alan, aynı zamnda da yerel halkın ekonomik kalkınmasına ve turizm getirilerinden eşit olarak faydalanmasına destek olan bir anlayışla yola çıktık. Eco Turkey olarak ülkenin sosyal ve kültürel bütünlüklerini koruyup gözeten bir yaklaşımı ilke edindik. Amacımız ülkeye gelen bilinçli turist sayısını arttırmak” diye konuştu. Türkiye’nin en çok ziyaretçi çektiği ülkeler arasında önemli bir konumunda olan İngiltere’den gelişlerin son dönemde durgun bir seyir izlediği ve pazarın canlandırılmasına yönelik girişimlerin başlatıldığı bu dönemde WTM Londra Fuarı’nın Türkiye açısından öneminin daha da arttığına dikkat çeken Keskin, “Türkiye’ye gelen turistleri arttırmayı hedeflerken, bunların bilinçli ve gezgin turistler olmasına da dikkat etmeliyiz” dedi. BM Çevre Programı 1 Milyar Ağaç Kampanyası, World Land Trust, Climate Care, Sustainable Travel International, British Airways gibi uluslararaı partnerları bulunan Eco Turkey, 2009 yılında İngiltere’de kuruldu.
ECOTURKEY.COM’da neler var?

5 yıllık bir çalışmanın sonucu ortaya çıkan ve Türkiye’nin en geniş kapsamlı eko turizm sitesi olan Ecoturkey.com’da paket tatiller, Doğa ve macera turları, Trekking, dağ ve kaya tırmanışı, kayaking ve rafting, yamaç paraşütçülüğü bisiklet turları, yaban hayatı ve kuş gözlemciliği, kültür turları, mavi yolculuk, aile tatilleri, hafta sonu tatilleri, sağlık ve termal tatilleri, yoga tatilleri, kış tatilleri, lüks tatiller, gönüllü çalışma gibi tatil seçenekleri olmak üzere, butik oteller, oteller, kamplar, ekolojik çiftlikler, mağara otelleri yer alıyor. Türkiye ile ilgili bilgilerin yer aldığı sitede ayrıca, uçak bileti, seyahat sigortası, havaalanı otoparkı, tren ve otobüs bileti, oto kiralama, karbon ofset gibi servislerde yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.