Dünya su için Türkiye’de toplanacak

Her geçen gün yok olma ve acil çözüm stratejilerine duyulan ihtiyaçtan yola çıkarılarak gerçekleştirilecek ”Dünya Su Formu”nda en az 23 konu, 100 ayrı oturumda ele alınacak.
Değişik ülkede yüzlerce katılımcının iştirak edeceği Dünya Su Formunun, en büyük amaçlarından birinin de suyun politik gündemdeki önemini artırmak, somut önerileri formüle etmek ve bunların önemini dünya kamuoyunun dikkatine sunmak olduğu bildiriliyor.
Dünyanın en büyük su organizasyonu olarak tanımlanan ve Dünya Su Konseyi öncülüğünde gerçekleştirilen Dünya Su Forumuna katılımcı sayısı da giderek artıyor. Yaklaşık 20 bin kişinin ağırlanacağı Dünya Su Forumuna, çok sayıda ülkenin Devlet Başkanları ile Su ve Çevre Bakanlarının da katılması bekleniyor.

Dünya Su Forumunda ”Su Ödülleri” verilecek. ”T.C. Başbakanlık Su Ödülü”, ”Kral İkinci Hasan Büyük Dünya Su Ödülü”, ”Kyoto Büyük Dünya Su Ödülü” olarak üç ayrı kategoride verilecek ödül öncesi değerlendirmelere ilişkin çalışmaların ise sürdürüldüğü bildirildi.

İSTANBUL SU MUTABAKATI

Yerel idareleri su konusunda acil önlemler almaya ve belirli bazı kriterleri yerine getirmeyi taahhüt etmeye davet eden İstanbul Su Mutabakatı da 5. Dünya Su Forumunda imzaya açılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.