Dünyada yaşlı insan sayısı artıyor

AÜ Gerontoloji Bölümü tarafından düzenlenen 3. Türkiye Uluslararası Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Sempozyumu Atatürk Konferans Salonu’nda başladı. Sempozyumun açılışında konuşan AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Türkiye’de yaşlı nüfusunun 6-7 oranında arttığını bildirdi. Türkiye’de yaşlı nüfusa ilginin büyük olduğunu kaydeden Akaydın, bu nedenle yaşlı yabancıların da tatil ve yerleşmek için Antalya’yı tercih ettiğini belirtti.

Doç. Dr. İsmail Tufan da artık insanların ömrünün uzadığına işaret ederek, bu nedenle insanların yaşlılığa bilinçli şekilde hazırlanması gerektiğini kaydetti. Herkesin yaşlanacağının bilincinde olması gerektiğini belirten Tufan, dünyada 10 yıl içinde yaşlı insan sayısının ikiye katlanacağını bildirdi.

Yaşlıların topluma kazandırılmasının nihai hedef olması gerektiğine dikkati çeken Tufan, “Türkiye ile Almanya arasında yaşlılık konusunda ilişkiler iyidir. Almanya’daki Türkler giderek yaşlanırken, Türkiye’ye yerleşen yaşlı Alman sayısı da artıyor. Yaşlılar ile yapılacaklar konusunda ülkeler bilgi alışverişinde bulunmalılar” dedi.

KANADALI BİLİM ADAMI

Kanada Simon Fraser Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gloria Gutman da eski yıllarda yaşlı insan dendiğinde ABD ve Avrupa ülkelerinin akla geldiğine işaret ederek, artık yaşlanmanın dünyanın her ülkesinde artmaya başladığını söyledi. Nijerya, Endenozya, Brezilya, Hindistan ve Çin’de çok sayıda yaşlı insan bulunduğunu anlatan Gutman, şöyle konuştu: “İnsanların ortalama yaşam süresi ülkelere göre farklılık gösteriyor. Japonya’da ortalama yaşam süresi 86 iken, Sierra Leone’de 30’dur. Bazı ülkelerde ortalama yaşam süresi ise 80 yıldır. Buna karşın birçok insan 100 yaşını aşıyor. Dünyada yaşlı sayısı hızla artıyor, sadece Japonya’da 100 yaşını aşan insan sayısı 20 bini geçiyor.”

Dünyada yaşlılık artarken, doğurganlığın azaldığını vurgulayan Gutman, şunları söyledi:
“1990 yılında Türkiye’de doğurganlık oranı yüzde 5.3 iken günümüzde 2.2’ye düşmüştür. Yaşlanma gelişmiş ülkelerde daha fazla görülüyor. İnsanlar hayatlarının tam ortalarında emekli oluyorlar. Emekli insanların iş gücünden de yararlanılmalı. Avrupa artık bu kişilerden daha fazla nasıl yararlanabilirizi düşünüyor.”

3. Türkiye Uluslararası Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Sempozyumu üç gün sürecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.