Doğa savaşçısına infaz

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Finike’de korkunç cinayet: Yayla evinde yaşayan doğa savaşçısı Ali ulvi Büyüknohutçu ve eşi ölü bulundu…
 
Antalya’nın Finike ilçesine bağlı Alacadağ Mahallesi sınırlarındaki Kızılcık Yaylası’ndaki çiftlik evinde yaşayan ve bölgedeki sedir ormanlarında faaliyet yürüten mermer ve taş ocaklarına karşı açtığı davalarla tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu (61) ve eşi Aysin Büyük Nohutçu (61) önceki gün akşam saatlerinde vahşi bir cinayete kurban gitti.
5 Mayıs günü evlerinin yakınında bir yangın çıkan Büyüknohutçu ailesi, yangının söndürülmesiyle faciadan dönmüştü. Komşuları tarafından evlerinde ölü bulunan çiftin ölüm nedeni hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Olay yerine ulaşan jandarma ve sağlık ekipleri evin etrafını güvenlik çemberine aldı. Nöbetçi savcının incelemesinin ardından Büyüknohutçu çiftinin cenazeleri Antalya Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırılacağı kaydedildi.
 
Antalya’nın Finike ilçesine bağlı Alacadağ Mahallesi sınırlarındaki Kızılcık Yaylası’nda yaşayan Ali Ulvi Büyüknohutçu, eşi Aysin Büyüknohutçu ile birlikte evlerinde ölü bulundu. Önceki gün çiftlik evlerinin bahçesine sebze fideleri diken çiftten daha sonra haber alamayan yakınlarının talebiyle eve gelen komşuları karı kocanın kıpırtısız yattığını gördü.
Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysin
CİNAYET ŞÜPHESİ ÜSTÜNDE DURULUYOR
Bunun üzerine Kızılcık Yaylası Adala mevkiindeki eve gelen jandarma ve sağlık ekipleri, Büyüknohutçu çiftinin yaşamlarını yitirdiklerini belirledi. İlk belirlemelere göre kanlar içinde bulunan çiftin bir cinayete kurban gittiği belirtiliyor. Olayla ilgili bilgisine başvurduğumuz Büyüknohutçu’nun bir arkadaşı, şüpheli durumlarla ilgili jandarmaya gerekli bilgilerin aktarıldığını söyledi.
5 GÜN ÖNCE YANMAKTAN KURTULDULAR
Antalya’yı şoke eden cinayetin nedeniyle ilgili gerekli soruşturmanın ardından bir açıklama yapılması beklenirken 5 Mayıs günü Büyüknohutçu ailesinin evlerinin yakınındaki ormanlık alanda bir yangın çıktığı öğrenildi. Ali Ulvi Büyüknohutçu, sosyal medya hesabından gece saat 02:00 sıralarında başlayan yangını, evlerinin sınırında söndürebildikleri bilgisini paylaşmıştı.
SİYASİ VE ÇEVRECİ KİMLİĞİ İLE TANINIYORDU
Finike’de sedir ormanları başta olmak üzere büyük bir doğa katliamına neden olan mermer ve taş ocaklarına karşı açtığı davalarla tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu, Türk Kiracılar Derneği (KİRADER) Genel Başkanlığı ve Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanlığı görevlerini yürütmüştü. 1999 yerel seçimlerinde DSP’den Antalya Kepez Belediye Başkan adayı olan Büyüknohutçu, son olarak Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu Sözcülüğü’nü üstlenmişti.
Büyüknohutçu ailesi dün evlerinin önündeki bahçelerine yazlık sebze fideleri diktiler. Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun sosyal medya hesabından yaptığı son paylaşım bu oldu.
2088170cookie-checkDoğa savaşçısına infaz
Önceki haberBaykal: 2019 köprüden önceki son çıkış
Sonraki haberDağlarımız FETÖ’nün işgali altında mı?
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.