Dolar 15’e dayandı

Dün ABD’den gelen enflasyon verisi sonrası 14,90 sınırına kadar yükselen dolar/TL bugfün 14,90-14,95 civarında değerleniyor. Sterlin/TL 19,55 ve Euro/TL ise 16,41’lerde seyrediyor.

Dolar endeksi, dün yüzde 0,6 yükselmesinin ardından şu sıralarda 98,5 seviyesinde yatay bir seyir izliyor. Euro/dolar paritesi de yatay seyirle 1,1070’ten alıcı buluyor.

Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili gelişmeler gündemdeki yerini koruyor.

Uzmanlar, dün yüzde 7,9 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan ABD’nin yıllık enflasyonu ile birlikte Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaşın dolar talebini güçlü tutmaya devam ettiğini bildirdi.

Bugün yurt içinde açıklanan verilere göre ödemeler dengesi ocakta 7,11 milyar dolar açık verirken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 arttı.

Bugün öğleden sonra ABD’de açıklanacak Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin takip edileceğini kaydeden uzmanlar, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin haber akışının da varlık fiyatları üzerinde etkili olmaya devam edeceğini bildirdi.

Teknik açıdan dolar endeksinde 100 seviyesinin önemli direnç olduğunu belirten uzmanlar, 98’in ise destek olarak izlendiğini aktardı.

TCMB’NİN YIL SONU TAHMİNİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ve profesyonelleri ile yaptığı Mart ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 40,47’ye yükseldi. Ankette yıl sonu dolar/TL beklentisi ise 16,68 oldu.

2590300cookie-checkDolar 15’e dayandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.