DSÖ: Salgının sona ermesi aşıların eşit dağıtılmasına bağlı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, “Aşı eşitliği sadece ahlaki bir zorunluluk değildir. Bu salgının sona ermesi buna bağlı” dedi.
Tedros Adhanom Ghebreyesus

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, üretilen Kovid-19 aşılarının yüzde 75’ninin sadece 10 zengin ülkeye dağıtıldığını vurgulayarak, salgının sona ermesinin aşıların eşit dağıtılmasına bağlı olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansının aktardığına göre Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin düzenlediği programda konuşan Ghebreyesus, “Aşı eşitliği sadece ahlaki bir zorunluluk değildir. Bu salgının sona ermesi buna bağlı” değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 5 ayrı üreticiden 2 milyar doz aşı temin ettiklerini aktaran Ghebreyesus, “COVAX’ın ilk teslimatlarını gelecek ay yapmasını bekliyoruz” dedi.

“Bilimsel engelleri, yasal engelleri, lojistik engelleri ve mevzuat engellerini birlikte aştık” ifadesini kullanan Ghebreyesus, bununla beraber dünya genelinde “aşıların eşit dağıtılması vaadinin” ciddi risk altında olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus, “Aşılar zengin ülkelerdekilere umut verse bile dünyanın büyük bir kısmının geride kalması tehlikesiyle karşı karşıyayız” diye konuştu.

Bazı ülkelerin ve şirketlerin ikili anlaşmalar yaparak aşıların fiyatını artırdığını ve “aşı sırasının önüne atladığını” belirten Ghebreyesus, şunları kaydetti:

“Kovid-19 aşıları şu anda dünya genelinde neredeyse tamamı zengin olan 50 ülkede uygulanmaktadır. Dozların yüzde 75’i yalnızca 10 ülkeye dağıtıldı. Hükümetlerin, kendi sağlık çalışanlarını ve yaşlıları aşılamaya öncelik vermek istemeleri anlaşılabilir bir durumdur ancak zengin ülkelerdeki daha genç ve sağlıklı yetişkinlerin daha yoksul ülkelerdeki sağlık çalışanları ve yaşlılardan önce aşılanması doğru değildir. Umarım bunu anlayacaksınız.”

DSÖ, ÇİNLİ FİRMALARA AİT 2 AŞIYI DAHA “ACİL KULLANIM LİSTESİ” İÇİN DEĞERLENDİRMEYE ALDI

Çinli Sinovac firmasının koronavirüs (Kovid-19) aşısı CoronaVac, sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı

Öte yandan DSÖ, Çinli firmalara ait 2 Kovid-19 aşısını “acil kullanım listesi” için değerlendiriyor.

Çin Küresel Televizyon Ağının (CGTN) haberine göre, DSÖ’nün, Çin’in Sinovac ve Sinopharm aşı verilerini incelediği belirtildi.

Bir ekibin, “DSÖ tarafından potansiyel acil kullanım listesine dahil edilmeden önce uluslararası kalite üretim uygulamalarına uyumu değerlendirmek için” şirketlerle çalışma yürüttüğü ifade edildi.

Çin, Sinovac ve Sinopharm aşılarının tedariki için en az 24 ülke ile anlaşma yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

2488690cookie-checkDSÖ: Salgının sona ermesi aşıların eşit dağıtılmasına bağlı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.