“Dünyayı ancak 2 trilyon dolar yatırım kurtaracak”

İnsan faaliyetleri ve endüstrileşme nedeniyle dünya son iki yüzyılda ortalama 2 derece daha ısındı ve bu yüzden birkaç hafta arayla küresel sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor.

Emisyonlardaki artış ise iklim değişikliğine ve habitat yıkımına neden oluyor. Dünyanın sürüklendiği felaketin önüne geçmek için ise küresel karbon emisyonlarının bu yüzyılın ortasına kadar net olarak sıfıra inmesi gerekiyor. Ancak, İngiltere merkezli Enerji Geçiş Komisyonu (ETC) tarafından yayımlanan rapora göre, 2015 yılına kadar küresel olarak net sıfır emisyona ulaşmak, tahmini olarak yılda 1-2 trilyon dolarlık ek yatırıma veya küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1-1,15’ine mal olacak.

2016 yılında yürülüğe giren ve 175 ülke tarafından onaylanan Paris İkilim Sözleşmesi’ne göre, bu yüzyılın sonunda dünyanın 1,5 santigrat dereceden daha fazla ısınmaması için küresel karbon emisyonlarının net olarak sıfıra düşmesi hedefleniyor.

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, 2000 yılından bu yana, küresel ısınma ABD ve Avrupa Birliği’ne en az 4 trilyon dolara mal oldu ve tropikal ülkeler, iklim değişikliği nedeniyle yüzde beş oranında fakirleşti.

GELİŞMEMİŞ ÜLKELERDE BEDEL DAHA FAZLA

Ancak, Energi Geçiş Komisyonu’nun (ETC) raporuna göre, küresel çapta karbonsuz bir ekonominin sürdürülmesi iklim değişikliğiyle yaşamaktan daha pahalıya geliyor. Bilim insanlarına göre, bu yüzyılın ortasında net sıfır emisyona ulaşmak için yıllık olarak 1-2 trilyon dolarlık ek yatırım gerekiyor. Bununla birlikte söz konusu yatırımlar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde 2050 yaşam standartlarındaki GSYİH’nın 0,5’ine, gelişmemiş ülkelerde ise GSYİH’nın 0,5-1’ine denk geliyor

ETC, 2050 yılına kadar karbonsuz bir ekonomi elde etmeyi taahhüt eden ArcelorMittal, HSBC, BP, Shell, Orsted ve Bank of America da dahil olmak üzere 40 enerji üreticisi, sanayi şirketi ve finans kuruluşundan oluşuyor.

Öte yandan, küresel kolalisyonun raporunda enerji verimliliğinde önemli iyileştirmeler yapılması gerektiği belirtildi. Buna göre, temiz enerjiyle elektik üretme kapsamında yıllıkküresel elektrik arzının 90 bin -115 bin terawatt saate ulaşması için kaynakların 4 ile 5 kat artması gerekecek.

“DÜNYANIN GELECEĞİ İÇİN UZUN VADELİ BİR YATIRIM”

Bununla birlikte ETC’nin Eşbaşkanı Adair Turner, hedefi tutturmanın maliyetlerine rağmen imkansız olmadığını ve küresel olarak sıfır emisyona ulaşmanın dünyanın geleceği için uzun süreli bir yatırım olduğunu söyledi.

Turner, konuyla ilikin yaptığı açıklamada, “2050’ye kadar ihtiyacımız olan sıfır karbon ekonomisine ulaşmanın teknik ve mali olarak mümkün olduğuna şüphe yok “Sıfırın sıfır olması, sürekli emisyonların dengelenmesi ve çocouklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmamız anlamına geliyor. Ancak önümüzdeki on yıl içinde harekete geçmek çok önemli. Aksi takdirde çok geç olacak” ifadlerini kullandı.

ÇİN SIFIR EMİSYONA ULAŞMAK İÇİN ZENGİN VE GELİŞMİŞ BİR EKONOMİYE SAHİP

Bununla birlikte ETC’nin raporunda Çin’in 2050 yılına kadar zengin ve gelişmiş bir karbonsuz ekonomi haline gelmek için gereken kaynaklara ve teknolojiye sahip olduğu belirtildi. Tüm ülkelerin en geç 2060 yılında hedefe ulaşabileceği ancak özel yatırımcıların yeşil enerjiye teşvik edilmesi için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği aktarıldı. Ayşegül Engür Dahi/ntv.com.tr

2451140cookie-check“Dünyayı ancak 2 trilyon dolar yatırım kurtaracak”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.