DW’den Baysal ve Çiğit’in de aralarında olduğu 17 gazeteciye ödül

Korona salgınında yaptıkları haberler yüzünden dünyanın birçok yerinde tehdit, şiddet ve tutuklama gibi tehlikelerle karşılaşan gazetecilere, DW İfade Özgürlüğü Ödülü verildi.

DW İfade Özgürlüğü Ödülü bu yıl koronavirüs krizi kapsamında yaptıkları habercilik nedeniyle tehdit, şiddet ve tutuklama gibi tehlikelere maruz kalan gazetecilere verildi. 14 farklı ülkeden toplam 17 gazeteciye verilen ödüle Türkiye’den Nurcan Baysal ve İsmet Çiğit layık görüldü.

Gazeteci ve insan hakları savunucusu Nurcan Baysal hakkında Diyarbakır’daki koronavirüs tedbirlerine ilişkin yazdığı yazılar nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrikle tehdit” suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı. 31 Mart tarihinde savcılığa konuyla ilgili ifade veren Baysal hakkında iki ayrı soruşturma bulunuyor.

SES Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit ise gazetenin 18 Mart tarihinde yayınladığı “Sopalı’da Corona Virüsünden 2 Kişi Hayatını Kaybetti” başlıklı haber yayınlandıktan sonra savcılık talimatıyla gece saatlerinde evinde gözaltına alınmıştı. Çiğit bir gün sonra serbest bırakılmış, ancak gazeteye de nisan ayında silahlı saldırı düzenlenmişti.

DW İfade Özgürlüğü Ödülü’ne layık görülen diğer gazeteciler ise Sırbistan’dan Ana Lalic, Slovenya’dan Blaz Zgaga, Belarus’tan Sergey Sazuk, Rusya’dan Elena Milaşina, Venezuela’dan Darvinson Rojas, İran’dan Mohammad Mosaed, Zimbabve’den Beatific Ngumbwanda, Uganda’dan David Musisi Karyankolo, Ürdün’den Fares Sayegh, Hindistan’dan Siddharth Varadarajan, Kolombiya’dan Sovann Rithy, Filipinler’den Maria Victoria Beltran, Çin’den Chen Qiushi, Li Zehua ve Fang Bin oldu.

4 farklı kıtadaki sahiplerine dağıtılan ödüller, yeni koronavirüs ve bu virüsün yayılması hakkında, zor şartlar altında bağımsız bilgi ulaştırmaya çalışan tüm basın çalışanları adına verildi. (DW)

HABERİN DEVAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ
https://www.dw.com/tr/dwden-baysal-ve-%C3%A7i%C4%9Fitin-de-aralar%C4%B1nda-oldu%C4%9Fu-17-gazeteciye-%C3%B6d%C3%BCl/a-53316374

2412060cookie-checkDW’den Baysal ve Çiğit’in de aralarında olduğu 17 gazeteciye ödül

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.