E – ticaret ile elektronikte liderliğe oynuyor

High Street denilen bu işlek caddedeki elektronik parakende satışın nabzını tutuyor. Diyelim ki Londra’da fotoğraf makinası alacaksınız ve fiyat araştırıyorsunuz. Mutlaka onun mağazalarına uğramışsınızdır. Mağazalardaki iyi İngilizce konuşan çoğu Türk elemanlar sizi Akdeniz sıcaklığı ile karşılar ve eli boş göndermez… Aslında size anlatmak istediğimiz Atay’ın bir başka başarısı… Teknoloji üreten bir ülkede internet üzerinden elektronik eşya satışında önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 3’e girmeyi hedefine koyması… Atay ile başarısından elektroniğin geleceğine  Oxford Street’deki ofisinde sohbet ettik…


Cumhur Atay’ı Londra’ya atan rüzgar 12 Eylül öncesi dönemde okullardaki terör olmuş. 1979’da İngiltere’ye dövizli öğrenci olarak geldiğinde, Oxford Street’de dükkan önlerinde tezgahta elektronik eşya satarak okul masraflarını çıkarır. Tatlı dili, sıcakkanlılığı ve ikna gücü satışa da yansıyınca iyi bir pazarlamacı  olur. Ürünlerini sattığı Türk işadamı daha sonra mağaza açar. Atay da gün gelip kendi mağazasını açmak isteyince patronu, “Yahu rakibim olacağına ortağım ol” diyerek ortak eder…


1997’de 8 yıllık ortaklıktan ayrılan Atay, işbirliği yaptığı bankanın inancı ve güveniyle de Tottenham Court Road üzerindeki mağaza sayısını 6 yıl içinde 6’ya çıkarır. C&A, 2003’de www.rankhour.com üzerinden ‘online’ satışlara başlayarak cirosunu bir yılda ikiye katlar. 2004’ün Mayıs’ında da ikinci web sitesi www.eatay.com’u yayına sokar.


ELEKTRONİKTE NETE GİRİYOR


Atay, Tottenham Court Road’da bir zamanlar Musevi, sonra Hindistanlı göçmenlerin elinde olan sektöre 1990’da Türk işadamları olarak imaj ve serviste katkıda bulunarak rekabet gücü kazandıklarını söylüyor. Başarısını sistematik büyüme, kurumlaşma ve ekip çalışmasına önem vermesine bağlayan işadamı, önemli bir yol almasına karşın gelmek istediği asıl noktaya çok uzak olduğunu açıklıyor.


Geleceği sanal dünyada gören Atay’a göre, “Bilinçli tüketici internetten fiyat ve ürün karşılaştırması yapıyor. Ödemedeki rahatlık ve posta olanağındaki hem kolaylık hem ucuzluk rekabet gücü kazandırıyor…”


Atay, bütün yatırımlarını da bu yöne kaydırmış, 1.3 milyon Sterlin’lik bir yatırımla Walthamabbey’dedekorasyon çalışmaları süren ofis-depo 2007’de hizmete gireceğini söylüyor. İnternetten satış cirosunu 10 milyon Sterlin’den 3 yıl içinde 54 milyona, personel sayısını da 34’ten 50’ye çıkarmayı hedefliyor.


İngiltere pazarında e-ticarette elektronik eşya satışında 5 yılda ilk 3’e girme hedefinin gerçekci olduğunu vurgulayan işadamına göre, kısa dönemdeki bir sonraki adım da 50 milyar Euro’luk Avrupa pazarında kendilerine yer açmak… Bunun için de başta Almanya, Belçika ve Hollanda olmak üzere belli başlı ülkelerde lojistik ofis-depo’lar arayışına girmiş bile.


Atay, “Türkiye pazarını takip ediyoruz. Türkiye’ye ödemelerde bilinmeyen yepyeni bir sistemle gireceğiz…” diyerek “yepyeni sistemi” iş sırrı olarak şimdilik açıklamıyor.


ELEKTRONİK NEREYE GİDİYOR?


Londra’da teknoloji devleri arasında kendisine yer edinen Türk işadamı, küreselleşen dünyada elektronik sektörünün de hızlı değiştiğini şöyle anlatıyor:


“Önümüzdeki on yıl içinde çok bilinen elektronik markaları önemini yitirecek. Çünkü teknoloji o kadar hızlı geğişiyor ve üretimi ucuzluyor ki, küçük kapasiteli marka olmayan üreticiler aynı kalitede ve çok daha ucuz ürünler piyasaya sürebilecek. Özellikle Asya ve Hindistan kökenli şirketler buna iyi örnek… Örneğin Benq markası 3-4 yıl önce doğdu. Şu anda LCD ve dijital fotoğraf makinasında pek çok ünle marka ile kalitede boy ölçüşüyor ve yüzde 20 daha ucuz.”


C&A olarak bu gelişimin arkasında kalamayacaklarını vurgulayan Atay, “Biz de dijital fotoğraf makinasında 6 milyon pixellik ve süper lensli bir proje üzerinde çalışıyoruz” dedi.


“Peki bu durumda parakente satış mağazaları önemini yitirecek mi?” sorumuzu da işadamı şöyle yanıtlıyor:


“Tüketici internet ve ailecek gününü geçirdiği ‘shopping mall’larda alışverişe yöneldi. Türkiye’de Ak Merkez örneğinde olduğu gibi ABD’de doğan ve Avrupa’da yayılan bu merkezler hem eğlence hem alışveriş olanağı sunmasıyla çekici bir konumda. Avrupa’daki merkezlerin Türkiye’dekilerden üstünlüğü otoparklarının da ücretsiz olması… Biz de ‘High Street’deki mağazalarımızı koruyarak, bu merkezlerde yeni mağazalar açacağız… Kısaca öncelikle internet, sonra ‘shopping mall’lar, eski mağazaları giderek köreltecek…”


FOTOĞRAF: Cumhur Atay 

796050cookie-checkE – ticaret ile elektronikte liderliğe oynuyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.