Ege’de sığınmacıları taşıyan tekne battı

Türkiye’den Yunanistan’ın Sisam adasına geçmek üzere yola çıkan bir tekne battı. Teknede bulunan 6 yaşındaki bir çocuk boğulurken 17 kişi kurtarıldı.

Yunanistan’ın Sisam Adası açıklarında sığınmacıları taşıyan bir teknenin batması sonucu 6 yaşındaki bir çocuk boğularak öldü.

Yunan Sahil Güvenlik sözcüsü Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, iki Yunan Sahil Güvenlik teknesinin 17 sığınmacıyı kurtardığını bildirdi. Sözcü, 7 kişinin ise yüzerek sahile çıkmayı başardıklarını belirtti. Aynı kaynak, Türkiye’nin Ege kıyılarından Sisam’a doğru yola çıkan teknenin Pazar günü battığını kaydetti.

Yunan adalarına geçen sığınmacı sayısı azaldı
Öte yandan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bu yıl Türkiye’den Ege Denizi’ndeki Yunan adalarına kaçak geçmeye çalışan insan sayısının önemli ölçüde azaldığını açıkladı. UNHCR’den yapılan açıklamada, bu yıl 1 Kasım 2020 tarihine kadar Türkiye’den Yunan adalarına geçen sığınmacıların sayısı 9 bin 247 olarak kaydedildi.

Geçen yılın aynı döneminde 52 bin 553 sığınmacı Türkiye’den Yunan adalarına geçmişti.

Rakamlardaki güçlü düşüşte Yunan Sahil Güvenliği’nin Türkiye ile Yunanistan deniz sınırlarındaki denetimlerini sıkılaştırmasının yanı sıra korona salgını ve Türkiye’de salgınla ilgili alınan kısıtlama kararlarının etkili olduğu belirtiliyor. Deutsche Welle Türkçe

2466870cookie-checkEge’de sığınmacıları taşıyan tekne battı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.