Ekonomist Mahfi Eğilmez: AKP kaybetti çünkü…

Ekonomist Mahfi Eğilmez, 2024 Yerel Seçimleri’nin sonuçlarına ilişkin önemli bir analiz yayınladı. Kendi web sitesinde “Seçim Sonuçlarının Değerlendirmesi” başlıklı bir makale kaleme alan Eğilmez, “AKP, 22 yıldır seçim kazanırken, bu seçimde neden kaybetti?” sorusunu yüksek enflasyon ve hayat pahalılığıyla ilişkilendirdi.

Eğilmez, Türkiye’nin beş yıl boyunca yerel yönetimlerde görev yapacak belediye başkanlarını belirlediği 2024 Yerel Seçimleri’ne ilişkin dikkat çeken bir analiz yayınladı. “Hemen her yerde ‘seçmen mesaj verdi’ yorumlarını görüyorum ama anlayamadığım bir şey var: Daha bir yıl önce yapılan genel seçimlerde mesaj vermeyen seçmen ne oldu da bir yıl içinde mesaj vermeye niyetlendi” sorusunu gündeme taşıyan Eğilmez’in değerlendirmesinden öne çıkan bölümler şu şekilde;

* Türkiye’de 61,5 milyona yakın seçmen var. Bu seçimde oy kullanma oranı yüzde 78 dolayında gerçekleşmiş. Demek ki 61,5 milyon seçmenin kabaca 48 milyona yakını oy kullanmış.

* 16 milyona yakın tamamı seçmen konumunda emekli, bir o kadar da yine seçmen konumunda ücretli çalışan var. Bu seçmenlerin de genel eğilime uygun olarak yüzde 78’inin oy kullandığını varsayarsak emekli ve ücret geliri elde eden 25 milyon dolayında seçmenin bu seçimde oy verdiğini düşünebiliriz.

* Demek ki seçimde oy kullananların yarısından biraz fazlası emekli ve ücret geliri elde eden kişilerden oluşuyor. Aktif çalışan 16 milyon dolayındaki kişinin kabaca 7 milyona yakını asgari ücretle çalışıyor.

2767500cookie-checkEkonomist Mahfi Eğilmez: AKP kaybetti çünkü…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.