Ekonomist Özdemir: Kriz boyut değiştirdi

Ekonomist Remzi Özdemir, Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi. Özdemir, kararla ilgili faizle “Bu faizle kimse ne devlete borç verir ne de vatandaş parasını yüzde 16 faizle mevduata yatırır” ifadelerini kullandı.

Yeniçağ Gazetesi Ekonomi yazarı Remzi Özdemir Merkez Bankası’nın faizi yüzde 16’ya indirmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özdemir, piyasalarda şimdi neler olacağını öngören bir yazı kaleme aldı.

Özdemir, açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Merkez Bankası yine ters köşe yaptı ve faizleri 200 baz puan düşürdü. Türkiye artık yeni bir döneme girdi. Resmi enflasyonun yüzde 19.75 olduğu ülkede resmi faiz yüzde 16 oldu.

Bu faizle kimse ne devlete borç verir ne de vatandaş parasını yüzde 16 faizle mevduata yatırır.

Dolar ne olur sorusuna yanıt olarak da yabancı analistlerin aylar öncesi gündeme getirdiği adil değere yani 9.500 seviyesine geldi. Bu seviyenin üstü şimdilik görünmüyor ancak Merkez Bankası’nın bundan sonraki faiz indirimi Türkiye için intihar kararı olacaktır.

TÜRKİYE BUGÜNDEN SONRA YENİ BİR BOYUTA GEÇTİ
Şu an inşaat lobisi kazandı. Kaybeden ise Türkiye oldu. Artık bu seviyeden sonra iğneden ipliğe her şeye zam gelecektir.

Dolar her ne kadar ihracatı destekliyor gibi görünse de ara mamül ithalatından dolayı çift taraflı bıçak gibi ülkeye zarar verecek.
Türkiye krizde bugünden sonra yeni bir boyuta geçti.”

2558950cookie-checkEkonomist Özdemir: Kriz boyut değiştirdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.