Ekonomistlerden AKP’nin yeni ekonomi planına tepki

AKP’nin sık tüketilen 20 üründe fiyat sabitleyeceği iddia edildi. Konuya ilişkin, Ekonomist Hurşit Güneş, ”Devletin kasası boşalır” derken, Ekonomist Cem Başlevent ise, ”Kur korumalı bebek bezi, gübre korumalı bakliyat” diyerek tepkisini dile getirdi.

AKP’nin, sık tüketilen 20 üründe fiyat sabitlemesini tartıştığı iddia edildi. Uygulamanın devreye sokulması halinde ilgili ürünlerin satışında oluşan fiyat farkını devlet ödeyecek.

Buna göre, enflasyonla mücadele kapsamında bazı öneriler üzerinde çalışan AKP kurmayları temel tüketim maddelerinin fiyatlarının yıl sonuna kadar sabitleyecek bir sistem önerdi.

AKP’nin 20 üründe fiyat sabitlemesini önerdiği iddia edildiAKP’nin 20 üründe fiyat sabitlemesini önerdiği iddia edildi

”DEVLETİN KASASI İYİDEN İYİYE BOŞALIR”
Konuya ilişkin sosyal medya hesabından tepkisini dile getiren Ekonomist Hurşit Güneş, ”Peşinen belirtelim; devletin kasası iyiden iyiye boşalır… Bu tür önlemlerle de enflasyon düşmez” ifadelerine yer verdi.

”MALİYET FARKINI DEVLET VERECEK”
Ekonomist Cem Başlevent ise, ”Kur korumalı bebek bezi, gübre korumalı bakliyat, mazot korumalı yağ… Marketler vatandaşa sabit fiyattan satacak, maliyet farkını devlet verecek” dedi.

FİYATLAR SABİT KALACAK
Habertürk ve CNN Türk gibi kanallarda gündeme getirilen iddiaya göre, bu ürünler arasında yağ, un, şeker, bakliyat, çocuk bezi, temizlik ürünü gibi malzemeler bulunuyor. Belirlenen ürünlerin fiyatları yıl sonuna kadar sabit kalacak. Üreticilerin zarar etmemesi için de devlet sübvansiyon uygulamaya başlayacak. Örnek olarak 16 liraya satılması gereken bir ürünün rafta 10 liraya satılması sağlanacak. Aradaki 6 liralık fark da üreticiye devlet tarafından ödenecek. GERÇEK GÜNDEM

“ERDOĞAN HAYAL ALEMİNDE”
Öte yandan “Erdoğan’ın bir hayal aleminde yaşadığını düşünüyorum” diyen ekonomist Atilla Yeşilada, yetki kendisinde olsa enflasyonu 3 ayda düşürebileceğini söyledi.

Sözcü’den Ruhat Mengi‘nin sorularını yanıtlayan Yeşilada, “Artık ip koptu, buradan 3 haneli enflasyona gidiyoruz, bu politikalarla bunun engellenmesi imkansız. AKP’nin kafasındaki şu; Biz doların artmasına müsaade etmezsek enflasyon da yatışır. Bu da ekonomik cehaletin derecesini gösteriyor çünkü şu anda Türkiye’de tabii ki dolar kurunun artışı enflasyon için önemlidir ama asıl önemlisi beklentiler değişti. İnsanlar, şirketler, işçiler, doktorlar, herkes enflasyonun yükselmesini beklediği için, “enflasyon yükselecekmiş gibi fiyat” talep ediyor. Ve siz bu beklentiyi kıramadığınız sürece Türk Lirası değer kazansa da enflasyon düşmeyecek!” dedi.

Yeşilada, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“İlk önce faizleri yükselteceksiniz, ikincisi bütçe harcamaları sonuna kadar kesilecek, üçüncüsü bir takım politik fedakarlıklar yapılacak. Mesela; milletvekilleri, cumhurbaşkanı, kamu bürokrasisinin maaşlarının dondurulması gibi, en önemlisi bu yap-işlet-devret projeleri şimdi kamuyla da ortaklık aldı, orada da bunları işleten kimler varsa onlardan da “dolardan bir süreliğine vazgeçin, 20 yıldır siz halkın sırtından yaşıyorsunuz, bir-iki yıl da siz enflasyonun düşmesine destek vermek için bütün geçiş ücretlerini sabit tutun” denecek. Tabii yani bunun sembolik bir değeri var, burada asıl yapacağınız mücadele şu: Bütçe harcamalarını kesmek ve faizleri arttırmak.”

“Erdoğan artık bir hayal aleminde yaşıyor, gerçeklerle bağlantısı tamamen koptu, biz buna “yankı odası” diyoruz, yani o konuşuyor, etrafındakiler de aynısını tekrarlıyor. Artık kimse dinlemiyor, ana akım medya Twitter oldu, Youtube oldu, Instagram oldu, buralarda da AKP’nin hiçbir mevcudiyeti yok, halk da aldanmıyor zaten, anketlerden de görüyoruz.” diye konuşan Yeşilada, “3 ay içinde bu enflasyonu önleyebilir miydiniz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Üç tane çok basit şey var, olmazsa üç ayın sonunda kendimi Ahırkapı’dan suya atarım: 1- Merkez Bankası bağımsızdır, istediği kadar faiz artırır, hükümetin söyleyecek hiçbir sözü olamaz. 2- AB’de Kamu İhale Kanunu neyse alıp Türkçe’ye çeviriyorum, bütün ihaleleri şeffaflaştırıyorum. 3- HSK’dan Adalet Bakanı ve Adalet Bakanı’nın Müsteşarı’nı çekiyorum, HSK bütün kararlarında bağımsızdır, karışmıyorum. Bu üçünü yapın, Türkiye’ye 3 ay içinde 20 milyar dolar para girer. Tabii 3 ayda enflasyonu 5’e indiremezsiniz ama halk işlerin süratle iyiye gittiğini görür.”

Yeşilada, AKP iktidarının gidici olduğunu söyleyerek, “Bu oyun bitti artık, Türkiye, bir kişinin hayallerini daha fazla kaldıramaz, ilk kaldıramayacak olan da AKP, MHP seçmenidir, çünkü en büyük zararı onlar görüyorlar. AKP ve Sayın Erdoğan ilk seçimde gidecekler. Artık AKP’liler de Erdoğan’ı desteklemiyor ve Erdoğan değişmeyeceğine göre o zaman iktidar değişecek.” dedi.

2597040cookie-checkEkonomistlerden AKP’nin yeni ekonomi planına tepki

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.