El Alem kitapçılarda

Gazeteci Yazar Akın Olgun’un son kitabı El Alem kitapçılarda…

Seninle tanıştığımda yaralıydım. Yaralarımı sakladım. Seninle tanıştığımızda öfkeliydim. Öfkemi sakladım. Umutsuzdum, umutsuzluğumu sakladım ve hayatımda ilk kez saklanmanın iyi geldiğini fark ettim.

Yaralarımız bazen elimizden tutar, şifanın serin yollarına düşürür bizi. Bazen de gerçekten kim olduğumuzu saklar, kor alevden kısır döngülere mahkûm eder. Sığınağımız da olabilir cehennemimiz de. Üçüncü bir yol açar belki bazen: Adına kabul denir.

Akın Olgun, bu üçüncü öykü kitabında yaralarıyla farklı ama hepimize az çok tanıdık gelecek şekillerde baş etmeye çalışan kadınları anlatıyor. Teslim bayrağını çekmeyen, direnen, ama toplum tarafından farklı zincirlere vurulan kadınları. Bir dile, bir odaya, bir kafese, bir eve hapsolan kadınları. Yaralarına hapsedilen kadınları. Koca yapılar ve boğucu gelenekler arasında kendine nefes alacak küçük sahalar açan kadınları.

Bu hayatların hem tanığı hem sanığı olduğumuzu söyleyen yazar, gerçek hikâyeler anlatmaktan bir an bile vazgeçmiyor ve bilgece bir kabul duygusu barındıran üslubuyla kendi yaralarımıza bakmamız için bizi de cesaretlendiriyor

CEZAEVİNİN OLGUNLAŞTIRDIĞI KALEM: AKIN OLGUN

Londra’da Bizim’Kiler kitabında yazar şöyle tanıtıldı:

“Akın Olgun, bir dönem Sabah Gazetesi Londra muhabirliği, BirGün köşe yazarlığı yaptı. Yeni Özgür Politika, Cumhuriyet, Jiyan.org Duvar Gazetesi, Gazete Karınca, Bianet, Sendika.org, Gazete Hayır ve Açık Gazete gibi muhalif, bağımsız haber ve yorum gazetelerinde yazmayı sürdürüyor.

1975 Ankara doğumlu yazar yedi yıl süren siyasi cezaevi yaşamında adına “Hayata Dönüş” denilen ve pek çok siyasi mahkumun hayatını söndüren operasyonun da mağduru oldu. 7 yıllık cezaevi sonrası 2002’de geldiği Londra’da gazeteciliğe başladı.

2017’de kültür sanat ağırlıklı Mavi Posta dergisini yayınladı. 2006’da adları saklıdır, 2009’da Ecel Öyküleri kitaplarını çıkardı. Yazı seçkileri ve şiirlerinden oluşan “Karanfil Mevsimi” ise 2017’de okurla buluştu.”

 

2539820cookie-checkEl Alem kitapçılarda

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.