El Kaide’den Uygurlara savaş çağrısı

Kökten dinci bir internet sitesinde yayımladığı görüntülü mesajda Çin’e, 20 yıl önce dağılan Sovyetler Birliği ile aynı akıbeti paylaşacağı uyarısında bulunan Libi, “Tanrıtanımazlık devleti yıkılışına doğru yol alıyor. Rusya’nın (Sovyetler Birliği) başına gelenler onların da başına gelecek” diye konuştu.

Çin’i Uygur Türklerine karşı katliam yapmak ve Uygurların kimliklerini yok etmeye çalışmakla suçlayan Libi, “Adaletsizliği ve zulmü ortadan kaldırmanın, Uygurların gerçek anlamda dinlerine dönmeleri, Allah yolunda cihada hazırlanmaları ve silahlarını (Çinli) işgalciler karşısında kuşanmalarından başka yolu yoktur” dedi.

Çin’i, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanlara zulmetmek ve bir yandan Uygurların servetini yağmalamaya, kültürlerinin ve dinlerinin içini boşaltmaya çalışırken, bir yandan da başka etnik unsurları onların topraklarına getirerek Uygurları asimile etmek için “şeytani yollara” başvurmakla da suçlayan Libi, “Doğu Türkistan’da yaralanmış ve zulme uğramış kardeşlerine arka çıkmak ve onlara her şeyleriyle destek olmak bugün Müslümanların görevidir” diye konuştu.

Tüm dünyadaki Müslümanların Çin’deki Uygur Türklerinin durumu hakkında bilinçli olması gerektiğini söyleyen Libi, “Birbiri ardına gelen Çin hükümetleri, Türkistan’ın yaralı insanlarıyla Müslüman milleti arasındaki bağı koparmak için çok çalışmışlardır. Bu hükümetler, Uygur Türklerinin ölümü ve yok olması, böylece sayılarının azalması ve İslami kimliklerinin yok olması amacıyla politikalar uygulamışlardır” görüşünü savundu.

1220950cookie-checkEl Kaide’den Uygurlara savaş çağrısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.