El Kaide’ye şafak baskını

Terör örgütü El Kaide’nin Türkiye yapılanmasındaki örgüt üyelerinin eylem hazırlığında olduğu bilgisini alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri Bursa, Erzurum, Sakarya, Konya, Hatay, Batman ve Van emniyetiyle irtibata geçti. Polis ekipleri İstanbul ve bu illerde sabaha karşı bazı ev ve iş yerlerine eşzamanlı operasyon düzenledi.

Operasyon çerçevesinde Batman’da 1 kişi gözaltına alınırken, Van’da Özel Hareket polisleri ve zırhlı araçların katıldığı operasyonda, örgütün Van yapılanması sorumlusu olduğu bildirilen O.N.G’nin de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 12 kişiye ait ev, iş yeri, vakıf ve dernekte arama yapıldı.

Aramada, 1 adet Browning marka ruhsatsız tabanca ile buna ait 5 mermi, 4 adet diz üstü bilgisayar, bilgisayar kasaları, CD ve örgüte ait çeşitli dokümanlar ele geçirildi.

Zanlıların terör örgütü El Kaide adına faaliyet yürüterek lojistik destek sağladığı, örgüte eleman kazandırdığı, bu elemanları örgütün yurt dışında bulunan silahlı eğitim kamplarına gönderdiği tespit edildi.

Gözaltına alınan şüpheliler Van’daki çeşitli hastanelerde alınan yoğun güvenlik önlemlerinin ardından doktor kontrolünden geçirilerek Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şubesine getirildi.

Yetkililer operasyonda gözaltına alınan bazı kişilerin terör örgütü El Kaide’nin ikinci adamı olarak bilinen Ayman El Zevahiri’nin talimatları doğrultusunda, örgütün Afganistan’daki kamplarında eğitim aldıklarını belirtti.

Zanlıların emniyetteki sorgusu sürüyor.

ERZURUM’DA 10 GÖZALTI

Erzurum’da terör örgütü El Kaide’ye yönelik düzenlenen operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve terör örgütü El Kaide üyesi olduğu iddia edilen 10 kişi, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yetkililer, operasyonların devam ettiğini bildirdi.

KONYA’DA 3 KİŞİ GÖZALTINDA

Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda 3 kişi gözaltına alındı.
Merkez Meram ilçesinde El Kaide üyesi olduğu öne sürülen 3 kişiyi evlerine yapılar baskında yakalandı.

Konya Numune Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

İSTANBUL’DA DA 7 GÖZALTI

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, düzenlendikleri Operasyonlarda İstanbul’da da 7 şüpheliyi gözaltına aldı. Eylem hazırlığında olduğu belirtilen terör örgütü mensuplarına yönelik çalışmaların sürdüğü bildirildi.

1221540cookie-checkEl Kaide’ye şafak baskını

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.